Wszystkie ogniska pandemii w powiecie tarnobrzeskim zostały wygaszone, dziennie przybywa tylko po sześć, siedem przypadków koronawirusa, podczas gdy miesiąc temu było ich po sto, sto dwadzieścia. O stabilizującej się trzeciej fali pandemii podczas wspólnego posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz Komisji Bezpieczeństwa i Porządku opowiedziała Małgorzata Michalska – Szymaszek, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tarnobrzegu.
Wszystkie dane przedstawione podczas spotkania pochodziły z dnia 10 maja, jak wyjaśniła szefowa powiatowego sanepidu, która przekazała także te mniej optymistyczne liczby. Okazało się bowiem, że od początku pandemii na terenie powiatu z powodu COVID 19 zmarły 122 osoby, a zachorowało 2830 osób.
Prócz statystyk określających także liczby zaszczepionych (do 10 maja było to 6690 osób, z czego dwiema dawkami 2258) i tzw. niepożądanych odczynów poszczepiennych, których w naszym powiecie zdarzyło się cztery razy, ale żaden nie zakończył się tragicznie, było też sporo informacji o współpracy pomiędzy policją a sanepidem, która była bardzo dobra, o pomocy ze strony Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu, która także układała się świetnie. Były też podziękowania za wspólną pracę w czasach pandemii, która od wszystkich służb pracujących w Powiatowym Zespole Zarządzania Kryzysowego wymagała nadzwyczajnych działań.
Małgorzata Michalska – Szymaszek poinformowała także, że ze strony internetowej inspekcji sanitarnej, nie tylko w Tarnobrzegu, ale także w całej Polsce, zniknęły numery telefonów. Obecnie wszyscy, którzy chcą się skontaktować z Sanepidem mają do dyspozycji całodobową infolinię, gdzie można szukać porad m. in. w sprawie stanu zdrowia, czy kwarantanny. Jest to numer: 22 250 01 15.
O tym, że powiat ziemski tarnobrzeski, jest znacznie bezpieczniejszy od powiatu grodzkiego opowiedział w swoim raporcie Marek Pietrykowski, Komendant Miejski Policji w Tarnobrzegu. Pracę strażaków w czasie pandemii, którzy, prócz swoich codziennych zadań, także pomagali w walce z koronawirusem przedstawił Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu Marian Róg, zaś o wygranej walce z ASF mówił Piotr Rucki, Powiatowy Lekarz Weterynarii.
Pracę Powiatowego Inspektoratu Budowlanego przedstawił jego szef, Jacek Zaśko, a Sylwia Rawska, samodzielny pracownik ds. Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w starostwie, zachęciła do wzięcia udziału w aktualizacji planu zarządzania ryzykiem powodziowym w dorzeczu Wisły.
W posiedzeniu uczestniczyli także wicestarosta Jacek Rożek, sekretarz powiatu Kazimierz Błasiak, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Ewa Kędzierska oraz przedstawiciele Komisji Bezpieczeństwa i Porządku: Agata Stawiarska, dyrektor Zespołu Szkolno – Przeszklonego w Ślęzakach, Krzysztof Laskowski – prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Gorzycach i Adam Szurgociński, dyrektor Samorządowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowej Dębie.
– Bardzo się cieszę, że sytuacja się ustabilizowała na tyle, że mogliśmy się spotkać i podsumować stan bezpieczeństwa na terenie powiatu tarnobrzeskiego – mówił gospodarz spotkania, starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł. – Takie spotkanie w ubiegłym roku nie mogło się odbyć, że względu na wprowadzony w marcu 2020 stan epidemii na obszarze całej Rzeczypospolitej Polskiej – przypomniał starosta.