Strona główna POWIATY Projekt POWER w staszowskiej ”Ósemce”

Projekt POWER w staszowskiej ”Ósemce”

Bieżący rok szkolny to już ostatni etap realizacji projektu „ Przyjazna edukacja krokiem do przyszłości”, który jest realizowany w Przedszkolu nr 8 im. J. Ch. Andersena z Oddziałami Integracyjnymi w Staszowie. Realizację projektu zamyka ostatnia mobilność kadry nauczycielskiej, która odbyła się w dniach od 06.06.2022r. do 17.06.2022r. Celem mobilności był udział trzech nauczycielek: Lidii Bąk, Iwony Grzybowskiej, Justyny Lis w kursie językowym zorganizowanym w szkole językowej w Anglii. Kurs odbył się w prestiżowej szkole Kings Oxford, gdzie każdego dnia odbywały się intensywne lekcje języka angielskiego prowadzone przez native English speaker. Nauczycielki podniosły kompetencje językowe pozwalające na wspieranie dzieci w wieku przedszkolnym w uczeniu się języka angielskiego. Zgodnie z założeniami projektu, po zakończeniu kursu, podczas letniego dyżuru w przedszkolu nauczycielki zorganizują „Wakacyjną Szkołę Językową” dla najmłodszych.

Oprócz rozwijania kompetencji językowych, udział w kursie umożliwił nauczycielkom poznanie wielu kultur, obyczajów, wyznań, perspektyw. Wynikało to z faktu, że uczestnikami kursu byli studenci z całego świata, m.in. ze Szwajcarii, Niemiec, Japonii, Chin, Francji, Argentyny, Ukrainy, Chile, Arabii Saudyjskiej czy Brazylii. Inspirująca była również postawa nauczycieli prowadzących kurs, ich profesjonalizm, standardy pracy oraz jej organizacja.

Poszerzaniu wiedzy i perspektyw w interpretacji i rozumieniu świata sprzyjał niesamowity klimat samego miasta: zabytki z XII wieku, piękne budynki jednego z najstarszych i najbardziej prestiżowych uniwersytetów świata, różnorodność i wielokulturowość wśród studentów na oxfordzkich ulicach. Do najbardziej zachwycających miejsc i zabytków należą m.in. Christ Church College, Magdalen College, Carfax Tower czy jeden z najstarszych na świecie ogrodów botanicznych. Oxford zachwycił nas zielenią i jej naturalnością, licznymi ścieżkami rowerowymi, rozległymi parkami położonymi wzdłuż Tamizy.

Szkoła organizująca kurs zapewniała również zajęcia popołudniowe sprzyjające tzw. „practise english” oraz integracji społeczności studenckiej. Były to pikniki, mecze siatkówki czy tzw. „punting oxford” czyli stara tradycja przepłynięcia Tamizy łodzią płaskodenną.

Udział w programie POWER ,,Mobilność kadry edukacji szkolnej” zapewnił nam nie tylko wsparcie kompetencji językowych, ale wyzwolił również motywację do dalszego rozwoju zawodowego i osobistego, co w pracy nauczyciela jest ogromną wartością. Jesteśmy otwarci na współpracę, pomoc, inspirowanie wszystkich nauczycieli, którzy chcieliby skorzystać z udziału w programie Erasmus.

staszow.pl