Strona główna POWIATY Podziękowali rolnikom za pracę – dożynki w Staszowie

Podziękowali rolnikom za pracę – dożynki w Staszowie

Dzień Chleba – smaki naszych dziadków” to w naszym regionie wydarzenie, które ma szczególne znaczenie. Swoim charakterem podkreśla wartość chleba oraz trud pracy jego wytwórców. Tegoroczne miejsko-gminne święto plonów trwało dwa dni, 27-28 sierpnia, w Parku Rekreacyjno – Sportowym „Zalew nad Czarną”.

„Dzień Chleba – smaki naszych dziadków” to wydarzenie kulturalne, które od wielu lat cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców miasta i gminy oraz gości odwiedzających nasz region. Swoim charakterem podkreśla wartość chleba oraz trud pracy jego wytwórców. „Dzień Chleba” to również czas radości i podziękowania za ukończone żniwa i prace polowe, dlatego też obchodzone są wówczas Dożynki – Miejsko-Gminne Święto Plonów. Organizacja tego wydarzenia, to okazja, aby uhonorować całoroczny trud pracy rolników, piekarzy i cukierników – osób odpowiedzialnych za końcowy efekt dobra, które codziennie gości na polskich stołach, dlatego tuż po oficjalnym rozpoczęciu pierwszego dnia obchodów, okolicznościowymi podziękowaniami zostali nagrodzeni właściciele lokalnych piekarń oraz stoisk piekarniczych, biorących udział w staszowskim święcie chleba.

Pierwszy dzień obchodów upłynął pod znakiem dobrej muzyki i pysznego jedzenia. Tuż po oficjalnym rozpoczęciu na scenie wystąpił Klub Piosenki „RYTM” Staszowskiego Ośrodka Kultury. Chwilę po godzinie 16:30 żywiołową muzyką folkową staszowską publiczność bawiła Kapela Janicek. Barwnymi dźwiękami trąbki i klarnetu we współcześnie brzmiących aranżacjach zachwycił zebranych zespół Lachersi. Punktem kulminacyjnym sobotniego Dnia Chleba był występ niekwestionowanego króla rock polo – Sławomira. Koncert gwiazdy wieczoru do Parku „Zalew nad Czarną” przyciągnął tłumy. Ze sceny wybrzmiały największe hity, takie jak „Miłość w Zakopanem”, „Megiera”, „Andrzej”, czy „Weekendowy korsarz”. Piosenkarz rozgrzał staszowską publiczność do czerwoności. Podsumowaniem sobotniego świętowania była dyskoteka z DJ KATIĄ.

Drugi dzień obchodów Miejsko – Gminnego Święta Plonów rozpoczęto w Parku Miejskim im. Adama Bienia. Tam odbył się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Swoje prace zaprezentowały Koła Gospodyń Wiejskich oraz sołectwa z terenu gminy Staszów. Pierwsze miejsce zajął wieniec sołectwa Zagrody i to on będzie reprezentował gminę Staszów podczas dożynek powiatowych w Bogorii, w niedzielę 11 września. Na drugim miejscu ex aequo znalazły się sołectwo Wola Wiśniowska oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Smerdynie, zaś na trzecim KGW Wiązownica Duża i KGW Wiśniowa Poduchowna. Po rozstrzygnięciu konkursu delegacje z wieńcami, zaproszeni goście oraz zebrani w parku mieszkańcy przy akompaniamencie Orkiestry Grupy Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A. w Grzybowie przeszli w uroczystym korowodzie dożynkowym do kościoła pw. Ducha Świętego – Sanktuarium św. Jana Pawła II. Tutaj odbyła się uroczysta Msza Święta, którą celebrowali ks. kan. Szczepan Janas – proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja w Staszowie oraz ks. Grzegorz Jeż – proboszcz parafii pw. św. Barbary w Staszowie. W trakcie nabożeństwa zebrani w świątyni modlili się za rolników, dziękując za trud pracy ich rąk. Po Mszy św. korowód dożynkowy przeszedł ulicami miasta do Parku „Zalew nad Czarną”, gdzie odbyło się oficjalne otwarcie Miejsko-Gminnego Święta Plonów. Na scenie amfiteatru starostowie dożynek Teresa i Paweł Berezowie zgodnie z tradycją przekazali na ręce burmistrza Staszowa, dr. Leszka Kopcia, bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów. Włodarz miasta obiecał sprawiedliwie dzielić chleb, doceniając trud i wysiłek wszystkich pracujących na roli.

Tegoroczni gospodarze pochodzą z Woli Wiśniowskiej i prowadzą kilkuhektarowe gospodarstwo rolne. Państwo Berezowie produkują głównie zboża – pszenicę, jęczmień i mieszanki jare. Uzupełnienie produkcji stanowią płody z uprawy warzyw w gruncie i pod osłonami – pomidory, ogórki oraz fasolka szparagowa, a także hodowla kur niosek. Ponadto gospodarze aktywnie uczestniczą w życiu społecznym sołectwa. Od lat czynnie wspierają organizacje lokalnych przedsięwzięć kulturalno-rozrywkowo-sportowych. Teresa Bereza jest przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Woli Wiśniowskiej, zaś Paweł Bereza jest członkiem Rady sołeckiej. Oboje są członkami Stowarzyszenia Aktywna Kraina.

 Staropolskim obyczajem skłoniliśmy dziś głowy przed dożynkowym chlebem. Ten czas, to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla rolników – święto plonów, radość i przede wszystkim odpoczynek po ciężkiej pracy – powiedział burmistrz Leszek Kopeć. – Pragnę Wam serdecznie podziękować za wysiłek i zaangażowanie, za wspaniały dar Waszych rąk, za owoce Waszej pracy – jakże ciężkiej i mozolnej – zwrócił się do rolników i piekarzy włodarz. – Dożynki są przede wszystkim Waszym świętem, z Waszej pracy korzystamy wszyscy i to Wam składamsłowa najwyższego uznania – podsumował burmistrz.

Do podziękowań dla rolników za ciężką pracę dołączyli się między innymi: Anna Krupka – sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Sportu, Marek Kwitek – Poseł na Sejm RP, Marek Strzała – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Paweł Krakowiak – radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, dr Ewa Kondek – zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Staszów, Józef Żółciak – starosta staszowski, Leszek Guzal – wicestarosta, Ireneusz Kwiecjasz – przewodniczący Rady Miejskiej w Staszowie wraz z radnymi, burmistrzowie i wójtowie zaprzyjaźnionych miast i wsi, Józef Cepil – dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Jerzy Adamkiewicz – kierownik ARiMR oddział w Staszowie, Anna Adamczyk – zastępca kierownika ARiMR oddział w Staszowie, Aneta Ostrowska – Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Staszowie, Jacek Jaworski – dyrektor Hut Szkła Tadeusza Wrześniaka, a także przedstawiciele i zarząd cechów oraz przedsiębiorców, sołtysi z terenu gminy, Ochotnicze Straże Pożarne i mieszkańcy miasta i gminy Staszów.

Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna. Na scenie w Parku „Zalew nad Czarną” swoje wokalne umiejętności zaprezentowali podopieczni Staszowskiego Ośrodka Kultury w koncercie muzyki ludowej „Jak ja se zaśpiwom”. Chwilę później do wspólnej zabawy mieszkańców porwał Zespół Ludowy z Mokrej oraz Zespół „Ziemia Szydłowska”. Tuż przed godziną 18 na scenie wystąpił zespół „Gregoriany” prowadzony przez proboszcza parafii św. Barbary, ks. Grzegorza Jeża. Ukoronowaniem „Dni Chleba” była potańcówka z kapelą „Sami Swoi”.

Podczas sobotniego i niedzielnego świętowania na stoiskach królowało pieczywo z lokalnych piekarń oraz pyszne, domowe potrawy, wypieki, przetwory i wędliny przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu całej Gminy. Dla zebranych przygotowano również szereg atrakcji – pokaz starodawnych rzemiosł w formie interaktywnej wioski ludowej, Ostoję Dworską oraz stoiska z rękodziełem artystycznym. Uczestnicy Dni Chleba mogli również wziąć udział w loterii fantowej „Dobry Los”, zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Staszowie, z której całkowity dochód zostanie przeznaczony na wkład własny do zakupu samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych. Na najmłodszych czekały zabawy, konkursy oraz park zabaw. Podczas wydarzenia prowadzona była również zbiórka charytatywna na rzecz staszowianki, Anny Misztal, która walczy ze stwardnieniem zanikowym bocznym, tak zwanym SLA. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko miasta i gminy Staszów, gdzie zaprezentowano lokalne publikacje oraz promocyjne materiały, a pracownicy Wydziału Infrastruktury Komunalnej i Ochrony Środowiska zapoznali mieszkańców z obowiązującymi programami prowadzonymi przez Gminę, takimi jak na przykład „Czyste Powietrze”, czy też wymiana systemów grzewczych. Urzędnicy odpowiedzieli także staszowianom na nurtujące ich pytania. Nie zabrakło również słodkich upominków.

Organizatorami Dni Chleba, Miejsko-Gminnego Święta Plonów w Staszowie byli: Burmistrz Miasta i Gminy Staszów, Rada Miejska w Staszowie oraz Staszowski Ośrodek Kultury. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Wojewoda Świętokrzyski dr n. med Zbigniew Koniusz, Marszałek Województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, Burmistrz Miasta i Gminy Staszów dr Leszek Kopeć oraz Starosta Staszowski Józef Żółciak. Sponsorami i partnerami Dnia Chleba – smaków naszych dziadków byli ENEA Elektrownia Połaniec, ZGOK Sp. z o. o., Środowisko i innowacje Sp. z o. o., PGKiM Sp. Gminy z o. o., ZEC Sp. z o. o., Balkar Technology Sp. z o. o., Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp. z o. o, Wrześniak Glassworks, SPZZOZ w Staszowie, Przychodnia Rodzinna w Staszowie, ENREM-Połaniec Sp. z o. o., Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, BNP Paribas Bank Polska S.A., oraz Stowarzyszenie „Otwórzmy przed Nimi Życie”.

staszow.pl