Zakończenie wakacji w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji
W dniu 28.08.2020 na Kompleksie Rekreacyjnym przy ul. Żółkiewskiego odbyło się zakończenie gier i zabaw rekreacyjno ruchowych zorganizowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sandomierzu w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020. Zajęcia dla dzieci pod nazwą „Podwórkowy Wychowawca” prowadzone przez instruktora MOSiR cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych mieszkańców Sandomierza jak i trochę starszych dzieci. Uczestnikami zajęć były dzieci z przyległych do kompleksu bloków jak i z całego miasta. Gry i zabawy ruchowe dobrane były odpowiednio do wieku uczestników tak aby każdy mógł aktywnie spędzać czas podczas zajęć, nie zapominając jednocześnie o stosowaniu się do panujących zaleceń związanych ze stanem epidemii w Polsce. Każdy uczestnik zajęć przed ich rozpoczęciem jak i po zakończeniu dezynfekował ręce natomiast instruktor dbał o każdorazowe zdezynfekowanie sprzętu wykorzystywanego podczas zabawy. Zorganizowane były takie formy aktywności jak: skakanie na skakance, kręcenie hula-hop, rzucanie frisbee, gra w badmintona, tor przeszkód, piłka nożna, piłka koszykowa, siatkówka. Podczas gier i zabaw na wolnym powietrzu wśród wszystkich panowała miła atmosfera i towarzyszył uśmiech na każdej twarzy. Zajęcia odbywały się cyklicznie przez okres wakacji w poniedziałki, środy i piątki w godzinach od 10:00 do 13:00 na kompleksie rekreacyjnym Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sandomierzu przy ulicy Żółkiewskiego. W zajęciach każdorazowo brała udział grupa około 20 dzieci w wieku szkolnym. Dla wszystkich uczestników zajęć na ich zakończenie czekały słodkie upominki.
Coroczna wakacyjna akcja „Lato w mieście z SCK 2020” dobiegła końca.
Ośrodek Promocji Aktywności Kulturalnej przy ul. Armii Krajowej 1 w Sandomierzu przygotował dla dzieci i młodzieży różnorodną ofertę kulturalną, m.in.: warsztaty taneczne MasterClass, wakacje z plastyką, warsztaty gitarowe czy zajęcia z robotyki.
Warsztaty taneczne MasterClass odbywały się w dniach 27.07-01.08.2020 r. w OPAK 6 dni, 4 godziny tańca dziennie. Brały w nich udział zaawansowane grupy FT PARADOX (ok. 30 osób).
Pedagodzy, którzy zgodzili się w nich wziąć udział to:
- Bartek Woszczyński w dniach 27-28.07.2020 r. – warsztat z zakresu techniki tańca współczesnego.
- Dorota Koprowska w dniach 28-29.07.2020 r. – warsztat z Kontakt Improwizacja oraz Contemporary.
- Natalia Madejczyk w dniach 30-31.07.2020 r. – warsztat z zakresu techniki Modern Jazz.
- Mateusz Pietrzak w dniach 31.07-01.08.2020 r. – warsztat z techniki Brodway Jazz oraz Theater Jazz.
- Monika Magda – w trakcie trwania całości warsztatów. Warsztat prowadzony z Techniki Klasycznej oraz z techniki Jazz.
Nasi tancerze FT PARADOX zapoznali się z bardzo dużą ilością materiału tanecznego opartego na technice i jakości ruchu.
Wakacje z plastyką to cykl zajęć „Zabawy plastyczne dla dzieci 6+” oraz „Zabawy w rękodzieło dla dzieci 10+” prowadzone przez Anetę Walas. Natomiast w godzinach popołudniowych odbywały się zajęcia plastyczne prowadzone przez Marcina Wąsika. Młodzi artyści tworzyli „własnoręczne dzieła sztuki”, które z pewnością będą idealną pamiątką z wakacji: lampiony, pudełka na drobiazgi, ozdobne deski kuchenne i doniczki metodą decoupage. W warsztatach w sumie udział wzięło ok. 35 osób.
Zajęcia „Zabawy w rękodzieło” oraz „Warsztaty plastyczne dla młodzieży” odbyły się w ramach akcji „Podwórkowy wychowawca”
Dodatkowo w lipcu gościliśmy Park Robotów z cyklem zajęć „Wakacje techniczno-plastyczne”.
Podczas zajęć dzieci uczestniczyły w warsztatach z:
– majsterkowania w drewnie – dzieci zabrały do domu wyścigówki i książeczki,
– budowania robotów z Lego,
– szycia piórników, które zabierali do domu,
– tajemnic oceanów przy gościnnym udziale planetarium mobilnego,
– budowania świata nano-robaków,
– robienia slimow,
– konstruowania torów kulkowych i wiele innych technicznych zagadnień
W lipcu i sierpniu, w Porcie Kultury kontynuowane były różnorodne zajęcia artystyczne w ramach corocznej akcji „Lato w mieście”.
Tym razem z powodu zaistniałej sytuacji większość zajęć była odpłatna.
Propozycje kontynuacji zajęć, które realizowane były z powodzeniem w roku szkolnym spotkały się z zainteresowaniem dzieci i młodzieży. I tak w okresie lipiec, sierpień zrealizowane zostały:
- Zajęcia wokalne
- Zajęcia grup tanecznych Dance Mania
- Zajęcia indywidualne- nauka gry na gitarze
- Zajęcia perkusistów. Nauka gry na perkusji
- Warsztaty realizacji dźwięku i oświetlenia
- Strefa Czasu wolnego
organizowane w ramach działalności Sandomierskiego Studia Piosenki pod kierunkiem pani Martyny Puszka –Maziarz. Zajęcia wokalne odbywały się dwa razy w tygodniu, co przyniosło spore rezultaty w pracy nad głosem. Raz w tygodniu uczestnicy zajęć mieli możliwość pracy na scenie z pełnym nagłośnieniem. W ramach pracowitych letnich zajęć wokalnych, ich uczestnicy pracowali nad prawidłowym oddechem, realizowana była rozgrzewka aparatu mowy oraz rozgrzewka emisyjna, impostacja głosu, ogólne umuzykalnienie, ćwiczenia rytmiczne, śpiewanie w różnych stylach muzycznych, interpretacja piosenki, budowanie wizerunku scenicznego oraz ruch sceniczny.
Oferta zajęć, prowadzonych przez instruktorkę Justynę Kuchtę, skierowana była do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, młodzieży oraz dorosłych.
Dzieci podczas zajęć pracowały nad koordynacją oraz pamięcią ruchową, poczuciem rytmu, pokonaniem nieśmiałości oraz poznawały pozytywne wartości jakie niesie ze sobą praca w grupie rówieśników. Były to zajęcia aktywne, dynamiczne oraz pełne radości i zabawy.
W grupie młodzieży w przyjemnej atmosferze uczestnicy zajęć pracowali nad poznawaniem technik tańca nowoczesnego, tj. new style, hip-hop, funky, jazz, poznawaniem technik tańca współczesnego oraz tańca klasycznego i indywidualnym rozwojem psychoruchowym.
W grupie dorosłych do prowadzenia zajęć wykorzystane zostały różne formy fitness. Uczestniczki poznawały tajniki stylu sexy dance oraz tańca nowoczesnego.
Zajęcia, tym razem w formie on-line przeznaczone były dla osób w każdym wieku chcących rozwijać umiejętności w grze na gitarze klasycznej, akustycznej lub elektrycznej.
Lekcje dostosowane były poziomem do indywidualnych zdolności i potrzeb uczniów. Z tej propozycji korzystały zarówno osoby początkujące, jak i te, które miały już wcześniej kontakt z gitarą. W ramach zajęć realizowana była: nauka podstawowych technik gitarowych, nauka czytania nut, zasad muzyki i harmonii, nauka akompaniamentu gitarowego i gry solowej, naukę popularnych współczesnych systemów notacji muzycznej.
Zajęcia gry na perkusji zostały wznowione w lipcu. Uczestnicy zajęć to w większości członkowie Sandomierskiej Orkiestry Dętej. W ramach zajęć wakacyjnych ta oferta została rozszerzona na osoby rozpoczynające przygodę z tym instrumentem, Zajęcia odbywały się pod okiem instruktora Leszka Dziarka.
To nowa forma zajęć skierowana do młodzieży w przedziale wiekowym pow. 15 lat. Zajęcia odbywały się w sierpniowe czwartki. Podczas zajęć słuchacze poznawali m.in. zasady akustyki i elektroakustyki, realizacji nagłośnień. Omawiana była podstawowa konfiguracja aparatury na podstawie sprzętu dostępnego na szkoleniu, w tym rozstawienie aparatury, połączenie z końcówkami mocy. Uczestnicy poznawali miksery, efekty, mikrofony i systemy bezprzewodowe. Realizowano nagłośnienie zespołu muzycznego, w tym techniki mikrofonowe, ustawienie monitorów. Poruszone zostały kwestie zasilania aparatury, konfiguracja z innymi elementami systemów estradowych.
Zajęcia z realizacji nagłośnienia połączone były zajęciami realizacji oświetlenia. Ta oferta skierowana była do początkujących oświetleniowców pragnących rozpocząć przygodę z oświetleniem scenicznym.
Uczestnicy poznawali rodzaje i budowę źródeł oświetlenia oraz ich zastosowanie na scenie. Systemy zamocowań oświetlenia. Systemy sterowania oświetleniem – rodzaje, obsługa, konserwacja. Wśród omawianych tematów znalazły się kwestie zasilania i okablowania sygnałowego oświetlenia, zintegrowane działanie oświetlenia i multimediów. Projektowanie oraz aranżacja oświetleniowa przestrzeni scenicznej. Zajęcia praktyczne odbywały się na scenie Portu Kultury.
Zajęciom z realizacji nagłośnienia i oświetlenia towarzyszyło każdorazowo omówienie problemów z zakresu pracy realizatora estradowego. Zajęcia prowadzili pracownicy techniczni SCK, wieloletni praktycy w zawodzie. Dla tych wszystkich, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności przewidywana jest kontynuacja zajęć w Porcie Kultury.
Kreatywne zajęcia plastyczne dla dzieci
Ta forma zajęć skierowana była dla najmłodszych w wieku 5-9 lat i realizowana w środy przy współpracy z grupą animatorów Stacyjkowo. W trakcie kreatywnych zajęć najmłodsi poznawali różnoraki techniki plastyczne, rozwijali swoją wyobraźnię i umiejętności plastyczne. W trakcie zajęć uczestnicy realizowali pomysły na kreatywne zabawy. Wykonywane były prace plastyczne jak rysowanie, malowanie, lepienie i konstruowanie. Kreatywne spędzenie wakacyjnego czasu pod okiem animatora cieszyło się ogromnym powodzeniem.
W piątki od godz. 16.00 pomieszczenia i urządzenia rekreacyjne w Porcie Kultury udostępniane były dla dzieci, młodzieży i dorosłych w ramach tzw. Strefy Czasu Wolnego. Uczestnicy tej oferty mogli zagrać w szachy, warcaby, bilard, tenis stołowy. Gry rekreacyjne min szachy często przybierały formę spotkań pokoleniowych w których brali udział rodzice i ich dzieci.
Realizacja przedsięwzięć w Porcie Kultury ramach akcji„ Lato w mieście” możliwa była z zachowaniem opracowanych procedur dot. zachowania bezpieczeństwa. Port Kultury organizował zajęcia dla uczestników, których rodzice zgłosili potrzebę korzystania z letniej oferty Portu Kultury. Zajęcia realizowane były w oparciu o regulamin zajęć oraz procedury zachowania bezpieczeństwa dotyczące ochrony przed koronawirusem w Porcie Kultury. Przy realizacji w/w przedsięwzięć wykorzystywane były także środki pochodzące z akcji „Podwórkowy wychowawca”, dzięki którym zakupione zostały gry i rekwizyty do realizacji zajęć rekreacyjnych.
Podsumowanie lipcowych zajęć w ramach akcji „Lato w mieście 2020” w Dworku Koćmierzów
W lipcu, po długiej przerwie spowodowanej przez pandemię koronawirusa, do Dworku Koćmierzów wróciły zajęcia (w edycji wakacyjnej: „Lato w mieście 2020”), a co za tym idzie wróciły także dzieci, aby znowu móc spędzać tutaj swój wolny czas wakacyjny. Dzieci zaczęły przychodzić stopniowo, z dnia na dzień, ale już po tygodniu zawiązała się stała grupka uczestników (jedenaścioro dzieci), która codziennie przychodziła do świetlicy nie tylko na programowe zajęcia, ale także „tak po prostu”, aby wspólnie spotykać się na zabawę i rozmowy.
Propozycje zajęć spotkały się z zainteresowaniem dzieci, w największym stopniu zajęcia manualne (plastyczne) oraz zabawy animacyjne. Pozostałe propozycje cieszyły się nieco mniejszą popularnością, co było skutkiem przede wszystkim niesprzyjających warunków pogodowych (siarczysty upał lub burze z deszczem), w drugiej kolejności powodem była niska (zerowa czasem) frekwencja, trzecim powodem była kontuzja dziecka, wykluczająca udział w zabawach ruchowych na świeżym powietrzu.
Z pozycji lipcowych zrealizowane zostały następujące zajęcia:
– Sztuczki z włóczki, zaj. plast. (1. Ozdobna makatka z włóczki, 2. Wiszące girlandy z pomponami)
– Będzie, będzie zabawa!, zaj. anim. (gry planszowe, gry karciane, kalambury, „szubienica”/”wisielec”, „krzesełka”, „bomba”, „trzy słowa”, „kareta” w zmodyfikowanej wersji, śpiący pirat i inne)
– Od żołędzia dąb pochodzi, czyli robimy drzewo genealogiczne, zaj. plast. (drzewo genealogiczne)
– I bez trzepaka będzie draka!, zaj. anim. (zbijak, ciuciubabka, krowa, szczur, zabawa w ganianego, tor przeszkód, rzut piłeczkami do pudełka i inne)
Ponadto dzieci korzystały z dostępnych na miejscu przyrządów: stolik i paletki do gry w ping-ponga, komputery, rekwizyty sportowe (hula hop, piłki, frisbee, bumerang, pałeczki do robienia dużych baniek mydlanych, ringo, pachołki, plastikowe kulki, skakanki).
Zajęcia w Dworku Koćmierzów zostały zrealizowane przy wsparciu funduszy pochodzących z akcji „Podwórkowy wychowawca”. przy wsparciu funduszy „Podwórkowego wychowawcy”.
Placówka Wsparcia Dziennego „Przystanek Błonie”
„Wycieczka w Góry Pieprzowe”
Wszyscy miłośnicy pięknych zapachów i kwitnących roślin mieli prawdziwą ucztę zarówno dla ducha jak i ciała. Podczas wycieczki uczestnicy zapoznali się z ciekawostkami na temat Gór Pieprzowych i ich historią. Był czas na gry i zabawy animacyjne, pod koniec wyprawy wszyscy posilili się wspólna pizzą, by nabrać sił na powrót.
Świetlica Środowiskowa ul. Portowej 24
„Witajcie Blade Twarze na Naszej Ziemi”
Podczas imprezy tematycznej uczestnicy zapoznali się kulturą Indian i ich pochodzeniem. Odbyło się nadanie indiańskich imion, nazwy plemion oraz wybory wodza. Bardzo atrakcyjne i twórcze było tworzenie totemów oraz poszukiwanie skarbu wodza. Nie zabrakło tańców przy indiańskiej muzyce. To był czas spędzony twórczo w atmosferze dobrej zabawy.
Świetlica Środowiskowa ul. Słowackiego 15
„Śladami Królowej Jadwigi”
Zajęcia plenerowe, podczas których uczestnicy zapoznali się z ciekawostkami historycznymi oraz z legendą o Królowej Jadwidze. Wszyscy z pasja poszukiwali ukrytego skarbu krocząc śladami historii. Następnie na Bulwarze im. Piłsudskiego odbył się turniej siatkówki plażowej. Przygodę zakończyła wspólna pizza.
www.sandomierz.pl