Strona główna POWIATY Po raz czwarty pobiegli do serca Kołłątaja

Po raz czwarty pobiegli do serca Kołłątaja

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią do kalendarza wydarzeń sportowych na terenie gminy Staszów powrócił „Bieg do serca Kołłątaja”. Zawody zorganizowano już po raz czwarty. Na metę przy pałacu Kołłątajów w Wiśniowej dotarło prawie stu biegaczy i „kijkarzy”. W ten sposób uczczono 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

„Bieg do serca Kołłątaja” to wydarzenie sportowe, które na stałe wpisało się w kalendarz staszowskich obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Co roku przyciąga on nie tylko wielu miłośników biegów, ale także sympatyków Nordic Walking. Bieg to nie tylko wydarzenie sportowe, ale także patriotyczne. Zarówno nazwa, jak i miejsce, w którym znajduje się meta, nie są przypadkowe – nawiązują bezpośrednio do postaci księdza Hugona Kołłątaja, współtwórcy Konstytucji z 1791 roku, którego serce spoczywa w miejscowym kościele parafialnym w Wiśniowej.

W pokonaniu malowniczej trasy wśród golejowskich lasów o długości 10 kilometrów zmierzyło się ze sobą 56 biegaczy z całej Polski, a także 28 miłośników Nordic Walking. Organizatorzy zadbali o profesjonalny, elektroniczny pomiar czasu. Wszyscy uczestnicy otrzymali także pakiety startowe. Zarówno bieg, jak i marsz wzorem lat ubiegłych wystartowały z ulicy Cmentarnej w Staszowie. Sygnał do startu uczestnikom dał Tomasz Klimek – Prezes Stowarzyszenia „Aktywna Kraina” oraz Wojciech Cisak – Komendant Straży Leśnej w Staszowie.

Najszybciej 10-kilometrową trasę biegu kołłątajowskiego pokonał Sylwester Lepiarz z Ostrowca Świętokrzyskiego, który na mecie przy Pałacu Kołłątajów w Wiśniowej zameldował się z czasem 33:08. Drugi na mecie pojawił się Damian Noga z Kłody, który uzyskał czas 33:57. Trzecie miejsce na podium wywalczył Dariusz Gardyński z Rytwian, z czasem 39:03.

Wśród pań tryumfowała Paulina Golec z Krakowa, która ukończyła 10-kilometrową trasę w 39:31. Drugie miejsce przypadło Lidii Czarneckiej z Bliżyna, z czasem 41:20. Na trzecim miejscu podium stanęła Magdalena Łączak z Mielca, uzyskując czas 42:32.

W kategorii „Najszybsza Staszowianka” i „Najszybszy Staszowianin” najlepsi okazali się być Renata Małek z czasem 1:00:30 oraz Patryk Dudzic 42:00.

Wśród miłośników Nordic Walking w kategorii mężczyzn pierwszy na metę w Wiśniowej dotarł Jakub Tomczyk z Huty Komorowskiej z czasem 1:08:17. Drugie miejsce zajął Daniel Koryciński także z Huty Komorowskiej, który uzyskał czas 1:14:09, natomiast trzecie miejsce, z wynikiem 1:19:32, przypadło Pawłowi Madejskiemu z Żabna. W kategorii damskiej bezkonkurencyjna była Dorota Stępień z Kielc, która uzyskała wynik 1:15:42. Druga na mecie wśród pań pojawiła się Dominika Kruszyna z Krakowa, z czasem 1:16:47, zaś trzecie miejsce wywalczyła Dorota Rejman z Tarnobrzega, pokonując trasę w 1:17:21.

Na uczestników, na mecie, z pamiątkowymi medalami czekali burmistrz Leszek Kopeć i dr Ewa Kondek – zastępca burmistrza. Włodarze wraz z Tomaszem Klimkiem – Prezesem Stowarzyszenia „Aktywna Kraina” oraz Wojciechem Cisakiem – Komendantem Straży Leśnej w Staszowie udekorowali zwycięzców. Dla najlepszych przygotowano szklane puchary, okolicznościowe dyplomy oraz nagrody pieniężne.

Przed biegiem głównym w parku przy Pałacu Kołłątajów w Wiśniowej zorganizowano zawody dla dzieci i młodzieży na krótszych dystansach od 100 do 600 metrów. Zmagania cieszyły się dużą popularnością – łącznie wzięło w nich udział ponad 270 uczestników. Uczestnicy zawodów otrzymali pamiątkowe medale oraz dyplomy. Na najlepszych w poszczególnych kategoriach wiekowych czekały nagrody ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy w Staszowie.

Organizatorami „IV Biegu do Serca Kołłątaja” byli: Urząd Miasta i Gminy w Staszowie, Stowarzyszenie „Aktywna Kraina” oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Staszowie we współpracy z Nadleśnictwem Staszów. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Anna Krupka – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz Leszek Kopeć – burmistrz miasta i gminy Staszów.

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

staszow.pl