9 251 237,90 zł – taka kwota dotacji z RPO Województwa Podkarpackiego została przyznana na budowę najnowocześniejszego i pionierskiego obiektu w regionie. Chodzi o integracyjne żłobko-przedszkole w technologii pasywnej z basenem przy ul. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli, do którego pierwsze dzieci zawitają już we wrześniu 2023 roku.
– Nowoczesne żłobko-przedszkole w technologii pasywnej z basenem wyznacza zupełnie nowe standardy, nie tylko w Stalowej Woli, ale i całym regionie tego, jak powinno się patrzeć na nowoczesne formy wychowania i opieki, szczególnie realizując zadania związane z dostępnością, integracją, objęciem szczególną opieką dzieci z dysfunkcjami. Czekaliśmy na ten moment długo. Budowa tego obiektu jest bardzo wyczekiwana przez rodziców – mówił prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.
Zadanie pn.: „Budowa integracyjnego przedszkola i żłobka w technologii pasywnej w Gminie Stalowa Wola” zajęło czwartą pozycję na liście siedmiu projektów do dofinasowania dla budownictwa pasywnego. – Ta inwestycja jest inwestycją demonstracyjną. Budownictwo pasywne, o którym mówimy bardzo wiele lat, powoli wchodzi w naszą rzeczywistość. Żeby się szerzej rozprzestrzeniało potrzeba takich przykładów, takich dobrych praktyk, jakie mamy tu – w Stalowej Woli. Jest to największy projekt realizowany w województwie podkarpackim. Bardzo dobrze przygotowany – mówił podczas konferencji Władysław Ortyl marszałek województwa podkarpackiego.
Zaproszona na konferencję Małgorzata Jarosińska – Jedynak Minister Funduszy i Polityki Regionalnej podkreśliła, że inwestycja ta jest znacząca z kilku powodów. – Ta duża inwestycja będzie odpowiadać na potrzeby rodziców, ale również gwarantować bezpieczeństwo i dobre warunki funkcjonowania przedszkolaków i najmłodszych maluchów. To też bardzo ważna inwestycja, która będzie realizować założenia programu „Dostępność +” ukierunkowanego na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. To również budynek pasywny, dający ogromne efekty ekonomiczne, nie tylko oszczędności z mniejszych rachunków za energię, ogrzewanie, ale również pozytywny efekt oddziaływania na środowisko. Tego typu inwestycje mają nas przybliżać w kierunku zielonej Europy – mówiła minister Małgorzata Jarosińska – Jedynak. – Chcielibyśmy, żeby tego typu inwestycje były pionierami, na których możemy się wzorować. Efekty tej inwestycji będą oddziaływać na całą Polskę – dodała minister funduszy i polityki regionalnej.
Senator RP Janina Sagatowska przyznała, że czuje wielką dumę, że przyszło jej żyć w takim mieście, które całościowo obejmuje człowieka, w jego podstawowych potrzebach, życiu tu i teraz, środowisku. – Życie dziecka w dobrych warunkach, pięknym środowisku i otoczeniu jest gwarancją tego, że nasza mała ojczyzna, nasza Polska będzie naszą dumą na przyszłość – stwierdziła senator Janina Sagatowska. – Mam nadzieję, że to pionierskie, duże zadanie będzie oddziaływać na inne struktury i władze – dodała.
Prezydent Lucjusz Nadbereżny podkreślił, że budowa żłobko-przedszkola to realizacja jego planu samorządowego, ale również marzenia o tym, jak ma wyglądać Stalowa Wola jako miasto przyszłości. – Nie chcemy tworzyć powtarzalnych, zwykłych projektów, chcemy pokazywać wysoki standard, w ten sposób również edukować w rozwiązaniach środowiskowych, wzajemnym szacunku do drugiego człowieka. Ten projekt czyni za dość spojrzeniu na miasto nowoczesne. To również wielkie wsparcie w polityce prorodzinnej miasta i dla gospodarki Stalowej Woli – mówił prezydent Nadbereżny.
Realizacji planu na rozwój Stalowej Woli gratulował włodarzowi Stalowej Woli wiceminister infrastruktury Rafał Weber. – Cieszę się, że prezydent Lucjusz Nadbereżny od początku swojej prezydentury bardzo konsekwentnie realizuje swoje hasło wyborcze z roku 2014: Praca. Rodzina. Rozwój. To hasło można skrócić do dwóch słów – gospodarka i rodzina. Inwestycje gospodarcze, które przyczyniają się do rozwoju Stalowej Woli rozwijają się tu bardzo szybko, ale również po tej inwestycji widać bardzo dużą troskę o rodziny, najmłodszych mieszkańców miasta i o rodziców, którzy chcą wrócić do pracy – zauważył minister Rafał Weber
– Rzeczywiście piękne, dobre i rozsądne inwestowanie odbywa się na terenie miasta Stalowej Woli. Miasta, które ma piękną infrastrukturę, modernistyczną, zabytkową, a jednocześnie nie boi się stawiać na nowoczesne, jak ta inwestycja, która dzisiaj ma zapewnione źródło finansowania. Myślę, że na terenie Podkarpacia odnalezienie obiektu żłobkowo-przedszkolnego, którego wartość przekracza 20 milionów złotych jest trudne. Prawie 46% energii będzie pozyskane z pompy ciepła oraz ze źródeł fotowoltaicznych, które na tym obiekcie zostaną zamontowane. Cieszy to niezwykle. Stawia to na pewno Stalową Wolę w szeregi miast innowacyjnych i takich, które można pokazać za wzór dla wielu samorządowców z naszego regionu – usłyszeli zebrani od Ewy Leniart, wojewody podkarpackiej.
– Chciałbym bardzo podziękować niesamowitemu zespołowi Urzędu Miasta, który pracował kilkanaście miesięcy, aby spełnić różne wymogi projektu pasywnego. Było to zadanie, które kosztowało Was bardzo wiele wysiłku. Dziękuję za to zaangażowanie. Dla mnie to największa duma, że mogę pracować z ludźmi tak oddanymi dla Stalowej Woli – zwrócił się do obecnych na konferencji pracowników Urzędu Miasta Lucjusz Nadbereżny.
W nowo wybudowanym żłobko-przedszkolu swoje miejsce znajdzie aż 195 dzieci – 100 w pięciu oddziałach przedszkolnych, natomiast do żłobka (pięć oddziałów) przyjętych zostanie 95 maluchów. Nowa placówka zlokalizowana będzie na terenie pomiędzy blokami ul. Poniatowskiego 37 a Al. Jana Pawła II 24.
Budynek przedszkola i żłobka zaprojektowano jako obiekt wolnostojący z dwiema kondygnacjami nadziemnymi oraz częściowo z jedną kondygnacją podziemną, na planie zbliżonym do kwadratu. Parter dedykowany jest oddziałowi przedszkolnemu. Znajdzie się tam 5 sal przedszkolnych, duża sala wielofunkcyjna o powierzchni 159 m2, duża kuchnia, która będzie obsługiwała cały obiekt, sala polisensoryczna, sala sensoryczna i gabinet rehabilitanta. Z kolei na piętrze będzie 5 oddziałów żłobkowych. Każdy z nich będzie miał swoją sypialnię przynależną do jednej sali. Tam zlokalizowana będzie cała administracja, pralnia, gabinet logopedy, psychologa i pedagoga. W budynku znajdzie się także niewielki basen o wymiarach 12,5×6 m.
W obiekcie zostanie zastosowana wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, pompa ciepła i instalacja fotowoltaiczna. Odnawialne źródła energii pokrywają 46,5% całego źródła energii, natomiast ogniwa fotowoltaiczne i nowoczesne oświetlenie pokryje 50% zapotrzebowania w energię. Zainstalowane zostaną urządzenia zacieniające, system chłodzenia w porze letniej oraz automatyczne sterowanie temperaturą w pomieszczeniach. Przy budynku powstanie również punkt ładowania pojazdów elektrycznych.
Koszt całkowity inwestycji to ponad 20 milionów złotych, z czego 65% stanowi dofinansowanie z RPO Województwa Podkarpackiego. Na wyposażenie obiektu i jego utrzymanie samorząd Stalowej Woli będzie aplikował o rządowe środki z programu „Maluch +”.
7 września 2020 roku został już ogłoszony przetarg na realizację zadania w systemie „zaprojektuj-buduj” (link do przetargu: https://bip.stalowawola.pl//?c=mdPrzetargi-cmPokazTresc-1663-1472) Otwarcie ofert nastąpi 28 września. Zgodnie z planem pierwsze prace powinny ruszyć na przełomie marca i kwietnia 2021 roku i zakończyć się w pierwszym kwartale 2023 roku. Nabór do nowego żłobko-przedszkola ma być prowadzony od czerwca 2023 roku, by już we wrześniu rozpocząć tam opiekę nad najmłodszymi mieszkańcami Stalowej Woli.
www.stalowawola.pl