Strona główna POWIATY Pierwsza taka wypożyczalnia w Stalowej Woli

Pierwsza taka wypożyczalnia w Stalowej Woli

W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Stalowej Woli rozpoczęła działalność  wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, pielęgnacyjnego i wspomagającego. O takie miejsce od lat zabiegało Miasto Stalowa Wola.

– Nasze Miasto już w marcu 2016 roku,  w trakcie składania projektu dotyczącego rozbudowy i przebudowy budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, wyszło z inicjatywą powstania wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, pielęgnacyjnego i wspomagającego. W Stalowej Woli brakowało takiego miejsca, o czym mogliśmy się przekonać dzięki przeprowadzonej analizie potrzeb społecznych. Ta  wykazała, że jest bardzo dużo osób chorych, po leczeniu szpitalnym, które potrzebują takiego sprzętu. Stąd też decyzja Lucjusza Nadbereżnego Prezydenta Miasta o zaplanowaniu pomieszczeń w budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej na taką placówkę- powiedziała zastępca prezydenta Miasta Stalowej Woli Renata Knap.

Wypożyczalnia mieści się na poziomie -1 w budynku  MOPS przy ulicy Dmowskiego 1. Placówka zatrudnia wyspecjalizowanych fizjoterapeutów, którzy w razie potrzeby sprzęt dowiozą do domu i pokażą jak z niego korzystać.  Mieszkańcy znajdą tu m.in.: materace przeciwodleżynowe pneumatyczne, łóżka rehabilitacyjne elektryczne, rowery stacjonarne, koncentratory tlenu, wózki inwalidzkie czy jakże potrzebne do transportu osób niechodzących samodzielnie schodołazy kroczące. W sumie 510 sztuk różnego rodzaju sprzętu.

Wypożyczalnia jest bezpłatna, a korzystać z niej mogą wszyscy mieszkańcy powiatu stalowowolskiego.  Sprzęt może być wypożyczony na okres 6 miesięcy, z możliwością przedłużenia. Nie wymagane jest orzeczenie o niepełnosprawności, ale wśród dokumentów niezbędnych do przedstawienia przez osoby chętne do skorzystania z wypożyczalni, jest zaświadczenie od lekarza specjalisty lub rodzinnego o potrzebie posiadania odpowiedniego urządzenia.

Wypożyczalnia czynna jest w poniedziałki w godzinach od 7.30 do 18.00 oraz od wtorku do piątku w godzinach 7.30-15.30.

Projekt pt. „Utworzenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, pielęgnacyjnego oraz wspomagającego w powiecie stalowowolskim” realizowany jest przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Stalowej Woli w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, współfinansowanego ze Środków Europejskiego Funduszu Społecznego Oś priorytetowa VIII Integracja społeczna, Działanie 8.3 Zwiększenie dostępu do usług społecznych i zdrowotnych. Wartość całego projektu to 949 310,25 zł.

www.stalowawola.pl