Strona główna POWIATY Pieniądze na drogi z Funduszu Leśnego

Pieniądze na drogi z Funduszu Leśnego

Powiat Stalowowolski, a także gminy Zaklików oraz Radomyśl nad Sanem, otrzymały dofinansowanie do inwestycji drogowych ze środków Lasów Państwowych. Poinformował o tym podczas konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Spotkanie, podczas którego samorządowcy odebrali symboliczne czeki, informujące o przyznaniu dofinansowania z Funduszu Leśnego, odbyło się 29 kwietnia w stalowowolskim Starostwie Powiatowym.

– Lasy Państwowe zawsze chętnie wspierają inicjatywy samorządowe i dzięki współpracy z wiceministrem Marcinem Warchołem udało nam się i w tym roku pozyskać środki z Funduszu Leśnego na zadania drogowe przebiegające przez tereny leśne. W ten sposób z jednej strony poprawiamy dojazd do niektórych miejscowości, a z drugiej otwieramy lasy na ruch turystyczny – mówił podczas spotkania Mirosław Mach, Nadleśniczy Nadleśnictwa Gościeradów a jednocześnie przewodniczący zaklikowskiej Rady Miejskiej.

Symboliczne czeki wręczał wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, który podkreślał, że Lasy Państwowe są wyjątkowe hojne dla samorządów.

– To jest w interesie nas wszystkich, ponieważ drogi budowane przy współfinansowaniu lasów nie tylko służą mieszkańcom i turystom, ale też służbom mundurowym, w tym nawet wojsku – mówił wiceminister.

Największe dofinansowanie – w kwocie 1 mln zł, otrzymała Gmina Zaklików na remont drogi relacji Lipa – Goliszowiec.

– To długi, ponad 7-kilometrowy odcinek. Pozyskane środki pozwolą nam przebudować około kilometrowy jej odcinek, który jest w najgorszym stanie. Będziemy też próbowali pozyskać dofinansowanie z programu Polski Ład na inny, również kilometrowy odcinek tej drogi – mówił burmistrz Zaklikowa Dariusz Toczyski. Oprócz tego, gmina Zaklików pozyskała jeszcze 50 tys. na przebudowę odcinka ulicy Wojska Polskiego w Lipie.

Kwotę 256 tys. zł z Funduszu Leśnego przyznano również Gminie Radomyśl nad Sanem, z przeznaczeniem na przebudowę drogi Łążek Chwałowski – Chwałowice.

– Łążek Chwałowski to jedna z najmniejszych miejscowości na terenie naszej gminy, a prowadzi do niej długa na 5 kilometrów droga wiodąca przez las. Do tej pory mieszkańcy Łążka aby dojechać do szkoły czy kościoła w Chwałowicach, musieli nadrabiać sporo drogi. Teraz będzie im łatwiej i szybciej. Ta inwestycja jest już w realizacji dzięki wsparciu z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, ale środki przyznane z Funduszu Leśnego pozwolą nam zakończyć tę inwestycję w całości – mówiła Izabela Szałaj, zastępca wójta Gminy Radomyśl nad Sanem.

Natomiast Powiat Stalowowolski otrzymał dofinansowanie w kwocie 84 tys. zł na przebudowę drogi w miejscowości Kruszyna.

– To maleńka wioska w lasach. Chcemy dociągnąć do niej brakujące kilkaset metrów asfaltu. Chcę jednocześnie podkreślić, że Powiat Stalowowolski już od lat korzysta z funduszów na inwestycje drogowe, pochodzących z Lasów Państwowych i w tym czasie pozyskaliśmy z tego źródła już kilka milionów złotych. Jesteśmy wdzięczni za te środki i bardzo chwalimy sobie współpracę z Lasami Państwowymi – mówi starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

stalowowolski.pl