Strona główna POWIATY Pamiętajmy o osobach w grupie ryzyka

Pamiętajmy o osobach w grupie ryzyka

Zrobić zakupy, zaopatrzyć się w leki, wyprowadzić psa – to jedne z wielu potrzeb osób w każdym wieku, ale w obecnej sytuacji, dla grupy wiekowej 60+, dla osób schorowanych, realizacje tych potrzeb mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Dlatego pojawia się coraz więcej ofert różnorodnej pomocy dedykowanej seniorom i osobom samotnym. I choć społeczeństwo musi być teraz osobno, to udział w takich akcjach udowadnia, że mimo wszystko, można być razem.

Dla przykładu, Zespół ds. organizowania społeczności lokalnej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Stalowej Woli organizuje akcję mającą na celu wsparcie sąsiedzkie osób samotnych, starszych i niepełnosprawnych. W ramach akcji przygotowane zostały plakaty, na których sąsiad „ochotnik” ma możliwość wpisania swoich danych kontaktowych (numer mieszkania lub/i numer telefonu) i tym samym zadeklarowania swojej pomocy. Osoby potrzebujące wsparcia z kolei mogą skorzystać z oferowanej pomocy ograniczając ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa wśród osób szczególnie na niego narażonych.

Za pomocą mediów społecznościowych zorganizowała się również grupa osób, które chcą pomagać innym w tych trudnych czasach. Aby uzyskać pomoc lub ją zaoferować, wystarczy napisać informację na stronie Widzialna ręka Stalowa Wola (https://www.facebook.com/groups/2379501879002589/?ref=group_header) i oznaczyć ją hasztagiem #pomogę – jeżeli oferujesz konkretną pomoc, #potrzebuję – jeżeli potrzebujesz pomocy. Członkowie grupy oferują nieodpłatną pomoc w zrobieniu zakupów, załatwianiu codziennych spraw, wyprowadzaniu psów, opieki nad dzieckiem lub po prostu pomoc psychologiczną, przez zwykłą rozmowę.

Przypominamy też o bezpłatnej całodobowej infolinii pod numerem 800 696 001, która przekieruje do najważniejszych jednostek udzielających informacji i pomocy. Po wybraniu numeru można bezpośrednio połączyć się z: Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną, Stalowowolskim Ośrodkiem Wsparcia i Interwencji Kryzysowej oraz Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Wsparcia potrzebującym udzielają również strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych czy harcerze ZHP i ZHR.

W akcję pomocy włączyły się także korporacje taksówkowe, które deklarują robienie zakupów oraz umożliwiają płatność kartą poprzez mobilny terminal.

Kontakt do korporacji taksówkowych,

  1. TAXI STALOWA WOLA – 602 128 796 (e-mail – taxigsm@interia.pl)
  2. TAXI MIASTO STALOWA WOLA – 508 325 079 (e-mail – taxistalowawola@wp.plwww.taxistalowka.pl)
  3. TAXI STALOWA WOLA – 730 444 444 (e-mail – taxistalowa@wp.pl)

Pamiętajmy, że często osoby naprawdę potrzebujące wstydzą się poprosić o pomoc i czują się zagubione w obecnej sytuacji. Odrobina zainteresowania ze strony najbliższego otoczenia może okazać się dla nich bezcenna.

Pomoc sąsiedzka – plakat PDF do pobrania

www.stalowawola.pl