Strona główna POWIATY Pamięć o Ofiarach OUN-UPA ciągle żywa w Stalowej Woli

Pamięć o Ofiarach OUN-UPA ciągle żywa w Stalowej Woli

Rzeź wołyńska to ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich, przy wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej, wobec mniejszości polskiej na Wołyniu w okresie od lutego 1943 do lutego 1944 roku. Analogiczna czystka etniczna została przeprowadzona przez oddziały UPA na terenie Małopolski Wschodniej w pierwszej połowie 1944 roku. 11 lipca minie 77 rocznica tzw. Krwawej Niedzieli, kulminacji zbrodni podczas której ukraińscy nacjonaliści z OUN i UPA dokonali ludobójstwa na mieszkańcach Wołynia. W Stalowej Woli uroczystości upamiętniające poległych odbędą się 10 lipca.

– To wielkie wyzwanie, przed którym stoimy jako naród, bo wciąż ta pamięć o Wołyniu nie jest powszechna. Prawda na temat tego wielkiego ludobójstwa, niespotykanej tragedii, która spotkała naszych rodaków w tamtym czasie wciąż jest zbyt mało znana, nie tylko na świecie, wśród naszych sąsiadów, ale u nas, w Polsce. Dlatego musimy się dopominać prawdy, musimy sami pogłębiać wiedzę na ten temat, musimy się również dopominać tego, by zbrodnia ludobójstwa była w odpowiedni sposób uznana, w odpowiedni sposób upamiętniona – mówi Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.

10 lipca w Stalowej Woli obchody rozpoczną się uroczystą Mszą świętą o godzinie 18.00 w Kościele pw. św. Floriana. Po eucharystii w intencji ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa przy skwerze pn. „Pamięci Ofiar OUN-UPA”. Następnie w Miejskiej Bibliotece Publicznej będzie miała miejsce projekcja filmu pt. „Zmarłych pogrzebać” w reż. Pani Katarzyny Underwood z IPN Gdańsk.

W wyniku zaplanowanych działań w latach 1939-47 śmierć poniosło ponad 120 tysięcy Polaków, mieszkańców Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej, a także innych narodowości w tym co najmniej kilkuset Ukraińców, którzy odmówili mordowania swoich sąsiadów nie-Ukraińców lub udzielali im schronienia czy innej formy pomocy.

Organizatorami stalowowolskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów są Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli oraz Fundacja Przywróćmy Pamięć.

 

www.stalowawola.pl