Strona główna POWIATY Orszak Trzech Króli w Staszowie

Orszak Trzech Króli w Staszowie

W poniedziałek, 6 stycznia, ulicami Staszowa przeszły tradycyjne Orszaki Trzech Króli. Do bożonarodzeniowej szopki na Rynku, przybyły barwne korowody z trzech staszowskich świątyń.

Po nabożeństwach odbyły się uroczyste marsze w stronę staszowskiego Rynku. Orszak z kościoła św. Barbary prowadzony był przez Króla Baltazara, w którego rolę wcielił się Jacek Jaworski, dyrektor Hut Szkła Tadeusza Wrześniaka. Na czele korowodu z kościoła św. Bartłomieja stanął Paweł Ciepiela ze Staszowskiej Grupy Rekonstrukcyjnej, odtwarzający postać Króla Kacpra. Orszak z kościoła św. Ducha poprowadził natomiast Zdzisław Bolon, sołtys Kopaniny, który przyjął rolę Króla Melchiora.

O godz. 13:00, uczestnicy orszaków spotkali się przy bożonarodzeniowej szopce obok Ratusza, gdzie zgodnie z obyczajem pokłonili się Dzieciątku w Stajence Betlejemskiej. W barwnych orszakach szli mieszkańcy miasta i gminy Staszów, przedstawiciele władz samorządowych na czele z burmistrzem Miasta i Gminy Staszów, Leszkiem Kopciem, zastępcą burmistrza, dr Ewą Kondek, przewodniczącym Rady Miejskiej, Ireneuszem Kwiecjaszem wraz z radnymi, przedsiębiorcy oraz duchowni. W tym roku przy szopce ustawiono również zagrodę z żywymi zwierzętami. Atrakcja cieszyła się wielką popularnością wśród najmłodszych uczestników orszaku. Zobaczyć można było: owce, kozy i króliki. Przy bożonarodzeniowej szopce nie zabrakło również wspólnego kolędowania, w którym udział wzięły dzieci z przedszkola nr 8 i schola z kościoła św. Bartłomieja.

Orszaki to już tradycja w Staszowie. Obchody święta Trzech Króli zorganizowali: parafia pw. św. Barbary, parafia pw. św. Bartłomieja, Urząd Miasta i Gminy w Staszowie oraz Staszowski Ośrodek Kultury.

www.staszow.pl