Strona główna POWIATY mielecki Odszedł wielki przyjaciel Mielca – Jan Wojciechowski

Odszedł wielki przyjaciel Mielca – Jan Wojciechowski

W swoim domu we Francji  odszedł do wieczności Jan Wojciechowski (1942- 2022) – prawdziwy Przyjaciel Miasta Mielca. 

Był synem polskich emigrantów, mieszkał w Bretanii – w Morlaix. W czasie transformacji pod koniec lat 80- tych ubiegłego wieku zaangażował się w niesienie pomocy rzeczowej dla naszego miasta. Jego  związki z Mielcem wiodą do “Rzeszowiaków” którzy gościli w Bretanii w 1984 i 1987 roku.

Niedługo po pierwszych kontaktach z Mielcem począwszy od 1992 roku Jan Wojciechowski zapraszał do Bretanii młodych mieleckich piłkarzy na rozgrywany tam cyklicznie międzynarodowy turniej piłki nożnej. Tradycja ta trwa do dnia dzisiejszego i kontynuuje ją  mieleckie Stowarzyszenie Przyjaciół Francji.

“Rzeszowiacy” z powodzeniem koncertowali w Bretanii raz jeszcze w 2004 roku na zaproszenie utworzonego z inicjatywy Jana Wojciechowskiego Towarzystwa Przyjaciół Polski, którego był honorowym prezesem.

Za sprawą Jana  Wojciechowskiego w roku 2011 przybyła do Mielca delegacja merów związku gmin Morlaix, St,Martin des Champs i St. Thegonnec, aby w Pałacyku Oborskich uroczyście podpisać umowę o partnerskiej współpracy. Wraz z delegacją Jan Wojciechowski, po raz ostatni przybył wtedy do naszego miasta.

Społeczność kulturalna i sportowa Mielca wiele Mu zawdzięcza. W Mielcu pozostawił wielu przyjaciół i wdzięczną pamięć.

Przyjaciele z Mielca

mielec.pl