Strona główna POWIATY Odsłonięcie pamiątkowej tablicy w Sielcu

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy w Sielcu

W niedzielę, 27 października, przed kaplicą Matki Bożej Nieustającej Pomocy
w Sielcu, odsłonięto tablicę upamiętniającą trzech żołnierzy Podobwodu Armii Krajowej Staszów, zamordowanych 28 października 1943 r. Młodzi patrioci: Jan Kozieł, Stanisław Nowak i Franciszek Kaliciński oddali życie za Polskę, wstępując do zaszczytnego panteonu obrońców Ojczyzny. Los tych trzech, dzielnych mężczyzn dopełnił się właśnie w Sielcu, gdzie zostali aresztowani i rozstrzelani przez niemieckich żandarmów.

W uroczystości odsłonięcia tablicy, udział wzięli: synowie i córki zastrzelonych żołnierzy, zastępca burmistrza miasta i gminy Staszów, dr Ewa Kondek, starosta staszowski, Józef Żółciak, przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej, Jakub Ryba, wójt gminy Rytwiany, Grzegorz Forkasiewicz oraz mieszkańcy Sielca i okolic.

Ceremonia rozpoczęła się od uroczystego nabożeństwa w kaplicy. Następnie wszyscy zebrani
w sieleckiej świątyni, przeszli pod pobliski pomnik. Po poświęceniu, tablicę odsłonili członkowie rodzin zamordowanych żołnierzy razem
z przedstawicielami władz samorządowych. Przebieg zbrodni
i sylwetki pomordowanych, przypomniała we wzruszającym wystąpieniu radna powiatu staszowskiego i historyk, Krystyna Semrau.

Zastępca burmistrza miasta i gminy Staszów, dr Ewa Kondek, podziękowała wszystkim inicjatorom powstania tablicy. Szczególne słowa uznania skierowała do Pani Joanny Słomińskiej, której determinacja pozwoliła na organizację tej ważnej uroczystości.

Głos zabrał również Jakub Ryba, przedstawiciel IPN w Krakowie, który odczytał list od

Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, dr. hab. Filipa Musiała.

Z wielkim uznaniem przyjąłem wiadomość o podjętych przez społeczeństwo Ziemi Staszowskiej, Burmistrza Miasta i Gminy Staszów oraz Starostę Staszowskiego staraniach, mających na celu upamiętnienie trzech bohaterów Armii Krajowej. Instytut Pamięci Narodowej z wdzięcznością dołącza się do tego dzieła.– napisał w liście Dyrektor krakowskiego IPN.

Pod nowo odsłoniętym pomnikiem złożono kwiaty i zapalono symboliczne znicze. Wszyscy zebrani przed sielecką kaplicą, odśpiewali również Rotę.

Naszą powinnością i powinnością przyszłych pokoleń jest pamięć o tych, którzy podjęli walkę z najeźdźcą i przelali krew za Ojczyznę. Nowa tablica w Sielcu jest kolejnym miejscem na mapie naszej gminy, które przypomina nam o tragicznych wydarzeniach podczas II wojny światowej. Odsłoniętą w Sielcu tablicę, sfinansował Oddział IPN
w Krakowie, Urząd Miasta i Gminy w Staszowie oraz Starostwo Powiatowe w Staszowie oraz rodziny zamordowanych żołnierzy.

www.staszow.pl