Strona główna POWIATY Oddali krew – najcenniejszy dar

Oddali krew – najcenniejszy dar

Staszowianie nie zawiedli po raz kolejny. W poniedziałek, 11 października, mieszkańcy gminy odpowiedzieli na apel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i wzięli udział w akcji honorowego krwiodawstwa. Łącznie w akcji wzięło udział 51 osób, z czego aż 40 oddało krew. Co istotne 14 osób oddało krew po raz pierwszy w życiu. W punkcie poboru, w sali konferencyjnej staszowskiego magistratu udało się zebrać łącznie 18 litrów drogocennego daru życia.

Staszowianie od lat chętnie uczestniczą w zbiórkach krwi, ale tym razem akcja honorowego krwiodawstwa miała szczególny wymiar. Jej uczestnicy oddawali krew ze wskazaniem na Karola Małasa – młodego mieszkańca gminy Staszów, który w poniedziałek 4 października uległ wypadkowi. Karol walczy o życie w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Aby ta walka była równa i młody mężczyzna mógł wrócić do zdrowia potrzebna jest krew.

Kto może zostać dawcą? Przypominamy, że dawcą może być osoba zdrowa, w wieku od 18 do 60 lat (w przypadku dawcy wielokrotnego za zgodą lekarza do 65 roku życia), ważąca powyżej 50 kg. Stan zdrowia dawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało negatywnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy. Dzień przed pobraniem wystarczy wypić około 2 litry płynów, zaś w dniu oddania krwi trzeba być wypoczętym, po lekkostrawnym posiłku, ograniczając palenie papierosów. W przypadku złego samopoczucia, choroby lub spożycia alkoholu krwiodawstwo jest zabronione. Do punktu krwiodawstwa należy zgłosić się z ważnym dokumentem tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL. Po oddaniu krwi natomiast należy unikać prac fizycznych, wypoczywać i przyjmować duże ilości płynów.

Najbliższa akcja honorowego krwiodawstwa w Staszowie odbędzie się 25 października w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Staszowie przy ulicy Opatowskiej 31. Krew ze wskazaniem dla Karola Małasa można oddawać również w dowolnym punkcie w Polsce.

staszow.pl