Strona główna POWIATY Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu pod patronatem Władysława Ortyla Marszałka Województwa Podkarpackiego organizowane są już po raz dwunasty.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu to ogromny projekt skierowany do dzieci, młodzieży, nauczycieli, władz samorządowych, ludzi ze świata kultury i nauki oraz całego środowiska lokalnego. Jego celem jest przypominanie historii Żydów podkarpackich – ich życia, kultury, wkładu w rozwój regionu, a w końcu tragicznych losów z czasów II wojny światowej. Rokrocznie do organizacji obchodów włącza się dziesiątki instytucji: bibliotek, muzeów, szkół, uczelni, gmin oraz stowarzyszeń, fundacji itp. W Stalowej Woli obchody odbędą się 28 stycznia 2020 roku.

W bieżącym roku obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu odbywają się na Podkarpaciu w 36 miejscowościach. Rozpoczęły się 2 stycznia i potrwają do 22 lutego 2020 r. Poza większymi miastami, takimi jak Rzeszów, Przemyśl, Stalowa Wola, Jarosław, obchodzone są w wielu mniejszych miejscowościach. Rok 2020 jest rokiem szczególnym ze względu na dwie rocznice związane z pamięcią Holokaustu: 20. rocznicą uchwalenia Deklaracji Sztokholmskiej, na mocy której powstała Grupa Robocza do Międzynarodowej Współpracy
w Dziedzinie Edukacji, Pamięci i Badań nad Holokaustem, dziś International Holocaust Remembrance Alliance oraz 15. rocznicą uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dnia 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście. Oba te wydarzenia miały symboliczną datę właśnie 27 stycznia, w dniu rocznicy wyzwolenia Auschwitz.

Podczas tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu, którego głównym organizatorem jest Zakład Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, odbędą się liczne prelekcje i wykłady historyków, sesje naukowe poświęcone zagładzie, stosunkom polsko-żydowskim i kulturze żydowskiej, pokazy filmów o tematyce związanej z Holocaustem, wystawy okolicznościowe, koncerty, prezentacje wspomnień ocalonych z Zagłady, spotkania ze świadkami historii oraz modlitwy dla uczczenia pamięci pomordowanych Żydów.

Prezydent Miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli Stanisław Sobieraj zapraszają mieszkańców miasta, uczniów i nauczycieli, instytucje i organizacje zajmujące się popularyzowaniem historii, a także dziedzictwa kulturowego regionu do uczestnictwa w tym wydarzeniu, aby poznać bogatą historię i kulturę mieszkańców historycznego osiedla Stalowej Woli – Rozwadowa oraz problematykę Holokaustu. Wydarzenie odbędzie się 28 stycznia 2020 roku od godziny 9.00 w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli, a następnie przeniesie się na Rynek w Rozwadowie i do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli. Wstęp wolny.

www.stalowawola.pl