Strona główna POWIATY O zmaganiach z pandemią na Sesji

O zmaganiach z pandemią na Sesji

Za nami XVI Sesja Rady Powiatu Stalowowolskiego. Obrady zdominował temat funkcjonowania podległych powiatowi placówek w okresie trwającej pandemii koronawirusa.

Ze względu na potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa radnym oraz pozostałym uczestnikom sesji, zorganizowano ją w przestronnej auli Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli. Dzięki temu, radni powiatowi nie musieli obradować poprzez łącze internetowe, ale spotkać się osobiście, zachowując jednocześnie od siebie bezpieczną odległość.

Sesja była okazją do przedstawienia przez starostę stalowoowlskiego Janusza Zarzecznego sytuacji placówek podległych powiatowi, a także działań, jakie w nich podejmowano w ostatnich tygodniach.

– Według danych Sanepidu, na terenie naszego powiatu z powodu koronawirusa zmarło do tej pory w sumie 5 osób. W związku z epidemią, największy problem mieliśmy w naszym Domu Pomocy Społecznej, gdzie tuż przed świętami część załogi znalazła się na kwarantannie, a wiele z pozostałych osób poszło na zwolnienia lekarskie. Musieliśmy szybko ich kimś zastąpić, aby zapewnić opiekę pensjonariuszom. Udało się to dzięki ogromnej pomocy udzielonej przez braci i siostry zakonne z kilku różnych zgromadzeń, między innymi naszych braci kapucynów z Rozwadowa. To dzięki tym ludziom przetrwaliśmy ten trudny okres. Na szczęście obecnie cały personel wrócił do pracy, wszyscy są przebadani, włącznie z mieszkańcami. Sytuację w DPS mamy na dziś opanowaną. Całe szczęście, że przed koronawirusem udało się ustrzec nasz Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy, bo gdyby tam się pojawił, to byłaby tragedia. Trudne chwile były w naszym szpitalu, na szczęście, obecnie tu też wszystko jest pod kontrolą. Jak wiadomo, doszło w nim również w ostatnich dniach do zmiany na stanowisku dyrektora. Obecnie pełniącym obowiązki jest dotychczasowy wicedyrektor Andrzej Komsa, a po wakacjach chciałbym rozstrzygnąć konkurs na to stanowisko – mówił starosta stalowowolski.

W swoim wystąpieniu nawiązał również do innych problemów, wynikających z trwającej pandemii koronawirusa. Chociażby do pozamykanych szkół i sytuacji uczniów, zwłaszcza maturzystów. – Decyzją ministra, matury rozpoczną się od 8 czerwca i będą jedynie pisemne. Nasze szkoły średnie będą musiały się do tego odpowiednio przygotować. Na ten moment wciąż nie wiemy, czy dzieci i młodzież wrócą jeszcze przed wakacjami do szkół. Spory problem mieliśmy i mamy z naszym PKS-em, który przez pandemię musiał zawiesić prawie wszystkie kursy autobusowe. To znacznie skomplikowało i tak już trudną sytuację tej firmy. Na szczęście z pomocą przyszedł rząd, podejmując decyzję o dofinansowaniu w kwocie 3 zł do jednego wozokilometra. To pomoże nam obronić przedsiębiorstwo, utrzymać załogę i przeczekać ten trudny okres – opowiadał starosta Zarzeczny.

Podkreślał również, że mimo tych wszystkich trudności, samorząd powiatowy stara się normalnie funkcjonować, czego przykładem jest niedawne ogłoszenie przetargów na inwestycje drogowe, na które otrzymaliśmy dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych.

Starosta Janusz Zarzeczny wspólnie z przewodniczącym Rady Powiatu Ryszardem Andresem podziękowali również wszystkim darczyńcom – zarówno osobom fizycznym, jak i firmom oraz instytucjom, które wsparły i nadal wspierają powiat i podległe mu placówki zdrowotne.

– Dziękuję tym radnym, którzy pozytywnie odpowiedzieli na mój apel, aby przekazywać diety na zakup środków ochrony osobistej dla pracowników szpitala, DPS-u i ZP-O. Dziękuję też prezydentowi Stalowej Woli za wspieranie tych instytucji. Dziękuję wreszcie wszystkim służbom: lekarzom, pielęgniarkom, policjantom, strażakom oraz pracownikom Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Stalowej Woli za ich zaangażowanie oraz pełną poświęcenia pracę – mówił przewodniczący Andres.

www.stalowowolski.pl