Strona główna POWIATY Nowe drogi za pieniądze z „Polskiego Ładu”

Nowe drogi za pieniądze z „Polskiego Ładu”

Obiór techniczny ulicy Borowej w Nowej Dębie i części drogi powiatowej w Dąbrowicy, na tzw. zwałce, zakończył w miniony poniedziałek, 28 listopada,  pierwszy etap prac, które mogły zostać przeprowadzone dzięki wsparciu z Rządowego Funduszu Polski Ład.

Podczas, gdy prace przy ulicy Borowej, warte ok. 2 milionów złotych zostały już zakończone, to  przypadku tzw. zwałki, czy drogi w gminie Baranów Sandomierski, prace zostały wykonane dopiero w pierwszej, ale  znacznie większej części tej inwestycji.

Jak mówił starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł, ulica Borowa w Nowej Dębie od dawna była w złym stanie. – Pamiętam jak ponad dwadzieścia lat temu była to zwykła droga szutrowa – wspominał Jerzy Sudoł – Potem położono asfalt, ale droga i znajdujące się obok niej posesje były cały czas zalewane po deszczach, nie było też chodników. Mam nadzieję, że dzięki kanalizacji deszczowej, która została właśnie wykonana, takie sytuacje się już nie powtórzą, a chodniki zwiększą bezpieczeństwo mieszkających tu osób.

Mieszkańcy Borowej mają teraz nie tylko chodniki i kanalizację, ale też nowy asfalt na całej, około kilometrowej długości i zjazdy do posesji.

Na remont drogi doczekali się też mieszkańcy tzw. zwałki, czyli drogi biegnącej przez Dąbrowicę. – Tą drogą wiele osób dojeżdża do pracy do Tarnobrzega, czy do Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Machowie – wyliczał podczas odbioru technicznego Wacław Smykla, przewodniczący Rady Miejskiej w Baranowie Sandomierskim. – Ta droga była naprawdę w kiepskim stanie, a o jej remont mieszkańcy i samorządowcy z gminy starali się od lat. I w końcu się udało.

Inwestycja ta od lat była też oczkiem w głowie wicestarosty tarnobrzeskiego Jacka Rożka. – Z punktu widzenia powiatu i gminy Baranów Sandomierski jest to strategiczna inwestycja, ponieważ zabezpieczenia  i chroni przed wykluczeniem komunikacyjnym te miejscowości, które są położone na tzw. zwałce – mówi wicestarosta Jacek Rożek. – Dzięki tej inwestycji tereny te  stają się atrakcyjne dla inwestorów zarówno prywatnych jak i dla przedsiębiorców, a czas dojazdu  do strefy ekonomicznej, czy do Tarnobrzega, staje się znacznie krótszy.

Wczorajszy odbiór techniczny obejmował  tylko pierwszy etap modernizacji drogi na zwałce. Większość prac została już jednak wykonana:  droga w Dąbrowicy została poszerzona, powstały chodniki, jest nowy asfalt, wybudowano też bezpieczne przejścia dla pieszych. Kolejny etap, który ma zakończyć się w przyszłym roku,  to modernizacja odcinka drogi prowadzącego do krajowej „dziewiątki”.

Całość inwestycji, czyli modernizacja ulicy Borowej w Nowej Dębie i drogi przez zwałkę, kosztować będzie około 9 mln zł. Pieniądze z „Polskiego Ładu” wystarczą na pokrycie 95 proc. wydatków. Reszta pochodzi w budżetu Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu i Urzędu Miasta i Gminy Baranów Sandomierski.

tarnobrzeski.pl