Strona główna POWIATY Nowa Dęba będzie miała obwodnicę

Nowa Dęba będzie miała obwodnicę

– W ostatnią sobotę wspólnie z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem ogłosiliśmy program realizacji stu obwodnic, program który został zapowiedziany przez premiera Mateusza Morawickiego – mówił na spotkaniu w nowodębskim urzędzie miasta i gminy Rafał Weber. Wśród tych stu obwodnic znalazły się te dwie w naszej okolicy: w Nowej Dębie i Kolbuszowej.

Jak przypomniał Rafał Weber to kolejny rządowy program walki z wykluczeniem komunikacyjnym. Pierwszy to program budowy dróg krajowych w ramach którego w województwie podkarpackim realizowana jest m. in. droga szybkiego ruchu S-19.

– Dla mnie te obydwie inwestycje, czyli obwodnica Nowej Dęby i obwodnica Kolbuszowej  są ze sobą połączone – przekonywał poseł Zbigniew Chmielowiec. – Wspólnie z ministrem Rafałem Weberem prowadziliśmy rozmowy na temat tych obwodnic od dawna. Nawet w swoich ulotkach wyborczych sprzed kilku miesięcy pisaliśmy, że będziemy robić wszystko, by te inwestycje powstały. I  dzisiaj stały się faktem. Ale nie byłoby to możliwe bez współpracy ze starostą Jerzy Sudołem, czy burmistrzem Wiesławem Ordonem.

Na obwodnicę Nowa Dęba czekała bardzo długo, bo ponad 50 lat, jak przypomniał starosta Jerzy Sudoł. – Jest stary ślad, wyznaczony jeszcze w na początku lat 70-tych – mówił starosta. – Ten ślad jest już nieaktualny, bowiem większość terenów, którymi miała biec obwodnica to tereny już dawno zabudowane. Dziękuję bardzo ministrowi Weberowi za wsparcie, bo tego wsparcia doświadczamy na co dzień, nie tylko w gminie Nowa Dęba, ale też w gminie Grębów, czy w gminie Gorzyce.  Dziękuje też posłowi Chmielowcowi, który dokłada wszelkich starań, by pomóc zarówno naszym szkołom, szpitalowi, ale też w poprawieniu infrastruktury drogowej.

Zdaniem samorządowców obwodnica jest dla Nowa Dęby gwarantem bezpieczeństwa, ponieważ przez krajową „dziewiątkę” przetacza  mnóstwo ciężkich samochodów. Wyliczenia mówią, że w okolicy Nowej Dęby, czy też Kolbuszowej jest to około 10 tysięcy samochodów dziennie.

Budowa wyczekiwanej obwodnicy ani w Nowej Dębie, ani w Kolbuszowej nie stanie się jednak z dnia na dzień. Przygotowanie dokumentacji przedprojektowej, wytyczenie przebiegu dróg – to wszystko może potrwać nawet 4 lata. Przetargi na wybudowanie obwodnic zostaną ogłoszone nie wcześniej niż na przełomie lat 2023/2024.

www.tarnobrzeski.pl