Strona główna POWIATY Nagrodzili bohaterów stalowowolskiej kultury

Nagrodzili bohaterów stalowowolskiej kultury

Nagroda Miasta Stalowej Woli „Gałązka sosny” w dziedzinie kultury od 21 lat przyznawana jest ludziom kulturyktórzy ją tworzą i promują. W tym roku jej laureatami zostali Anatol Diaczyński, Katarzyna Pawłowska. Maria Bembenek i Ryszard Marchewka.

„Gałązka sosny” jest doroczną nagrodą przyznawaną wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie dóbr kultury osobom, zespołom, animatorom, a także organizacjom mającym swoją siedzibę na terenie Miasta Stalowej Woli lub działającym na jego rzecz. Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach: literatura, wydarzenie kulturalne, debiut artystyczny oraz szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki.

Tegoroczna uroczystość wręczenia nagród laureatom odbyła się w innej oprawie niż zwykle, bez udziału publiczności. Samorząd miasta uznał jednak, że chociaż na koniec tego trudnego roku potrzebny jest ważny sygnał i podkreślenie roli kultury w naszym życiu.

– Kultura w czasach trudnych potrafi nam wyznaczyć horyzont nadziei, potrafi nas połączyć, staje się uniwersalną wartością, która pozwala z nadzieją patrzeć w przyszłość. Chcieliśmy pokazać naszych lokalnych bohaterów kultury stalowowolskiej, którzy od lat swoim staraniem i zaangażowaniem kształtują młode pokolenie uwrażliwiając je na piękno, na to co nieprzemijające. Chcielibyśmy wręczając te nagrody podkreślić rolę kultury i osób, które ją kształtują – mówił Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.

– Dziękujemy, że budujecie markę Stalowej Woli, że w tych poszczególnych działach kultury umacniacie niematerialne, duchowe piękno naszego miasta, świadczące o tym jakim jesteśmy ciekawym i utalentowanym miastem – dodał prezydent Stalowej Woli.

Na koniec prezydent Lucjusz Nadbereżny podziękował również Pani Krystynie Wojniak, pracownicy Urzędu Miasta, która od lat zajmowała się organizacją Nagrody Miasta Stalowej Woli „Gałązka sosny” w dziedzinie kultury.

 

NAGRODA GAŁĄZKA SOSNY

Kategoria: Literatura

Anatol Diaczyński– pisarz, literat, działacz polonijny, repatriant z Kazachstanu mieszkający w Stalowej Woli od 25 lat. Nagrodzony za książkę pt. „O tych, zapomnianych, powiedzcie choć słowo”, stanowiącą element niestrudzonej walki autora o pokazanie Polakom prawdy historycznej na temat zapomnianych zesłańców, a nawet w ogóle w Polsce nieznanych, bo ich tragedia rozgrywała się na terenie ówczesnego Związku Radzieckiego. Ta część Ukrainy, z której ich deportowano, po roku 1921 pozostała za polską wschodnią granicą. Autor pokazuje tę historię w swojej książce. Powieść oparta jest na dokumentach i wspomnieniach starszego pokolenia rodziny i sąsiadów autora. Anatol Diaczyński jest członkiem Związku Literatów Polskich- Oddziału w Rzeszowie.

Kategoria: Wydarzenie kulturalne

Katarzyna Pawłowska– za organizację ogólnopolskiego festiwalu teatralnego „Relacje. IV Międzypokoleniowe Spotkania Teatralne” (pomysłodawca projektu i realizator). Festiwal składa się z 3 części: konkursu dla teatrów amatorskich, spektaklu mistrzowskiego oraz spotkań i dyskusji. Do konkursu zgłoszono 50 spektakli, z których do prezentacji na scenach MDK wybrano 10. Do roli spektaklu mistrzowskiego Katarzyna Pawłowska zaprosiła krakowski Teatr STU ze sztuką „Wielki John Barrymore” z Jerzym Trelą w roli głównej. Wydarzenie to, promujące dokonania teatralne artystów z kraju oraz lokalnych, spotkało się z dużym zainteresowaniem i entuzjastycznym przyjęciem mieszkańców Stalowej Woli.

Kategoria: Szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki

Maria Bembenek– instruktor teatralny, terapeuta zajęciowy, animator kultury, instruktor ds. upowszechniania kultury filmowej oraz pedagog. Od ponad 25 lat działa w stalowowolskim środowisku kulturalnym i oświatowym. Pracowała w domach kultury, świetlicach szkolnych i socjoterapeutycznych, przedszkolach, szkołach, Warsztatach Terapii Zajęciowej. Prowadziła młodzieżowy teatr „Blagier” i dziecięcy teatr „Cudak” w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli. Od 2018 roku była opiekunką i reżyserem Amatorskiego Teatru Dramatycznego im. Józefa Żmudy w Miejskim Domu Kultury. Jest pomysłodawcą i organizatorem przeglądu teatrów amatorskich „Maraton Teatralny” oraz powiatowego przeglądu teatrów dziecięcych „Scena Szkolna i Podwórkowa”. Od 2004 roku, jako scenarzysta i reżyser finału  konkursu „Mistrz Pięknego Czytania”, aktywnie współpracuje z Miejską Biblioteką Publiczną. Od kilku lat jest reżyserem, odbywających się również w bibliotece kolejnych edycji Narodowego Czytania.

Ryszard Marchewka– pianista, akompaniator, koncertujący artysta i pedagog. Prowadzi klasę fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Stalowej Woli. Długoletni instruktor muzyczny w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli w zespołach: Zespół Pieśni i Tańca „Lasowiacy” im. Ignacego Wachowiaka w Stalowej Woli oraz „Mali Lasowiacy”. Akompaniator uczniów biorących udział w konkursach i przesłuchaniach. Akompaniuje uczestnikom Sierpniowych Spotkań Muzycznych w Stalowej Woli oraz Międzynarodowych Konkursów im. Janiny Garści w Stalowej Woli, a także uczniom ubiegającym się o przyjęcie na wyższe uczelnie muzyczne. Poprzez swój udział w różnorodnych, ambitnych projektach i przedsięwzięciach wzbogaca ofertę kulturalną miasta. Swoją działalnością znacząco wpisał się w pejzaż kulturalny Stalowej Woli.

www.stalowawola.pl