Strona główna POWIATY Na stalowowolskim ringu uczcili Lucjana Trelę

Na stalowowolskim ringu uczcili Lucjana Trelę

Niezwykle emocjonujące i widowiskowe walki mogliśmy oglądać 15 lutego na hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W tę sobotę odbyła się bowiem gala boksu „Stalowa Wola Boxing Show” upamiętniająca Lucjana Trelę. Z tej okazji na stalowowolskim ringu stoczonych zostało 12 fascynujących pojedynków.

– Indywidualne oraz drużynowe osiągnięcia stalowowolskiej sekcji bokserskiej emanowały blaskiem na cały kraj. Dbając o świadomość i wiedzę historyczną młodych mieszkańców, rozwój i promocję sportu nie możemy zapomnieć o wyjątkowym dorobku poprzedniego pokolenia – mówiła podczas otwarcia gali Renata Knap zastępca prezydenta miasta Stalowej Woli. – Stalowowolscy pięściarze osiągnęli bardzo dużo, a ogólny bilans ich dokonań jest wyróżnikiem Stalowej Woli do dnia dzisiejszego. Nie bez powodu Stalowa Wola była nazywana „twierdzą nie do zdobycia” – dodała wiceprezydent.

Uroczystość poprowadził Edward Durda. Wśród gości znalazło się wiele osobowości pięściarstwa m.in. Stanisław Szado, Julian Myśliwiec, Tadeusz Fedejko, Stanisław Drozd, Jan Gotfryd, Julian Fryzowicz, Janusz Mostrąg, Józef Rżany, Kazimierz Korlatowicz, Władysław Wydra, Stanisław Pabisz i inni. Gościem honorowym był syn Lucjana Treli – Grzegorz.

Gala bokserska rozpoczęła się walkami boksu amatorskiego. Wśród zawodników z tej kategorii starcie stoczył i wygrał Mistrz Polski Młodzików Tobiasz Zarzeczny, reprezentujący Stal Stalowa Wola Boxing Team.  Następnie na ringu stanęli zawodnicy boksu zawodowego. Poniżej przedstawiamy całe zestawienie walk i zwycięzców.

Lucjan Trela, na którego cześć odbyła się gala był niezwykłym pięściarzem ze Stalowej Woli, przez całą karierę związanym ze Stalą Stalowa Wola. Pięciokrotnie dekorowano go pasami Mistrza Polski w kategorii ciężkiej w latach 1966, 1967, 1968, 1970 i 1971. W 1968 roku wziął udział w igrzyskach olimpijskich w Meksyku, gdzie przegrał niejednogłośnie (1:4) na punkty z późniejszym mistrzem olimpijskim, a w dalszych latach zawodowym mistrzem świata, Amerykaninem George’m Foremanem. Dla Foremana była to jedyna walka w turnieju, której nie wygrał przed czasem.

Lucjan Trela stoczył w sumie 275 pojedynków i zakończył karierę z bardzo dobrym bilansem walk – 220 wygrał, 11 zremisował, 44 przegrał. Po zawieszeniu rękawic na kołku nie zrezygnował z boksu, współtworzył sekcję bokserską w Stalowej Woli i szkolił młodych kadetów. Zmarł 12 lutego 2019 roku.

Wyniki walk

Boks amatorski:

Kamil Wieczorek – Givlinas Lukosunaks – zwycięstwo Kamil Wieczorek

Artur Proksa – Gracjan Balutowski – zwycięstwo Artur Proksa

Tobiasz Zarzeczny – Paweł Stasiulewicz – zwycięstwo Tobiasz Zarzeczny

Kajetan Kalinowski – Tomas Olberkis – zwycięstwo Kajetan Kalinowski

Karol Zieliński – Domantas Prismantas – zwycięstwo Karol Zieliński

Boks zawodowy:

Waga półśrednia: Jakub Dobrzyński pokonał przez TKO w drugiej rundzie Wojciecha Grochowskiego

Waga średnia: Krzysztof Warekso pokonał jednogłośnie na punkty (39-38, 39-37, 39-37) Siergieja Krapszylę

Waga ciężka: Eli Frankham pokonał jednogłośnie na punkty (40-36, 40-36, 40-36) Artioma Czarniakiewicza

Waga ciężka: Andrzej Szkuta zremisował (37-39 , 38-38, 38-38) z Krzysztofem Włodarczykiem

Waga ciężka: Michał Bańbuła zremisował (58-57, 57-57, 56-58) z Michałem Bołozem

Waga cruiser: Krzysztof Twardowski pokonał przez TKO w drugiej rundzie Hamzę Wanderę

Walka Wieczoru – waga super średnia: Przemysław ”Smile” Gorgoń pokonał na punkty (79-73 i dwa razy 78-74) Malkaza Sujaszwiliego

www.stalowawola.pl