Strona główna POWIATY Na rowery, na ryby, nad wodę

Na rowery, na ryby, nad wodę

Zapraszamy do odwiedzania gminy Gorzyce. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu a także Ci którzy lubią wędkować, czy wypoczywać nad wodą znajdą tu coś dla siebie.

 W dobie pandemii, kiedy musimy zachowywać dystans społeczny wypoczynek na łonie natury może być ciekawą propozycją spędzenia wolnego czasu. Dlatego w myśl powiedzenia „cudze chwalicie swoje poznajcie” zapraszamy mieszkańców regionu do odwiedzania naszej gminy – zachęca wójt Leszek Surdy.

Miłośnicy jednośladów mogą skorzystać z wyznaczonych tras rowerowych w ramach Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. Trasa prowadzi od strony Zaleszan w kierunku Orlisk, Sokolnik, Trześni, a dalej do Sandomierza.

Na trasie wiodącej przez gminę znajdują się dwa MOR-y (Miejsca Obsługi Rowerów). To miejsca gdzie można chwilę odpocząć w całkiem przyjemnej scenerii. Pierwszy z MOR-ów znajduje się w Trześni przy niewielkim, ale ładnie zagospodarowanym stawie, zaś drugi w Orliskach przy kościele otoczonym ogrodem modlitewnym.

Miłośnicy wędkowania mogą skorzystać z kilku łowisk. W Trześni do dyspozycji wędkarzy są trzy 10-hektarowe zbiorniki wodne. W Gorzycach – na zalewie Przybyłów można łowić ryby na ponad 8-hektarowym zbiorniku. Perełką dla wędkarzy jest Małe i Duże Jezioro w Motyczu Poduchownym, powstało ono w dawnym starorzeczu rzeki San.

Przy wszystkich akwenach wodnych znajdują się altanki i miejsca do grillowania. Osoby, które chciałyby łowić ryby, nie muszą posiadać karty wydawanej przez Polski Związek Wędkarski, ale zobowiązani są do przestrzegania regulaminów łowisk. Zainteresowani wędkowaniem mogą wykupić opłatę jednodniową upoważniającą do łowienia ryb od świtu do zmierzchu. Taka opłata wynosi 20 zł i uiszcza się ją u zarządcy zbiornikiem wodnym.

W Trześni opłatę pobiera Stowarzyszenie Okoń-Trześń https://www.facebook.com/okontrzesn/, w Gorzycach Stowarzyszenie Szczupak-Przybyłów https://szczupakprzybylow.jimdofree.com/ w Motyczu Poduchownym Stowarzyszenie Sanna-Motycze http://sannamotycze.pl/

W okresie wakacyjnym dla miłośników wypoczynku nad wodą został również otwarty Zalew Przybyłów w Gorzycach. Na części terenu wyznaczono miejsce do kąpieli. Jest ono czynne codziennie od godz. 10.00 do 18.00 i strzeżone przez ratowników WOPR.

– Na terenie rekreacyjnym znajdują się natryski zewnętrzne oraz przebieralnie. Na wodach zalewu zamontowaliśmy pomost pływający, wyznaczyliśmy również miejsce do kąpieli dla małych i nieco większych dzieci. Zachęcamy również do wypożyczania kajaków oraz rowerków wodnych – mówi Jakub Osuch, kierownik Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Przy zalewie funkcjonuje również mała gastronomia pod nazwą Wakacyjna Przystań, którą prowadzi Fundacja Mimi. Fundacja w każdy weekend zaprasza do kina plenerowego. Dodatkową atrakcją będzie zumba na plaży, którą w weekendy we współpracy z Fundacją prowadzić będzie Fabryka Ruchu Strefa Siły. Szczegółowym harmonogram atrakcji oferowanych przez Fundację dostępny na profilu FB https://www.facebook.com/Wakacyjna-Przysta%C5%84-Gorzyce-104888837954914

 

www.gminagorzyce.pl