Strona główna POWIATY Muzeum Okręgowe w Sandomierzu z oficjalnym wsparciem ministerstwa

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu z oficjalnym wsparciem ministerstwa

W środę, 11 grudnia br., umowę w sprawie wsparcia i dołączenia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako czwartego współorganizatora, w Zamku Królewskim w Sandomierzu, podpisali prof. Piotr Gliński wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz przedstawiciele trzech samorządów, które dotychczas prowadziły placówkę: Marcin Marzec burmistrz Sandomierza, Andrzej Bętkowski marszałek województwa świętokrzyskiego i Marcin Piwnik starosta sandomierski.

Od 1 stycznia 2020 roku, dzięki wsparciu resortu i przy jednoczesnym zwiększeniu dotacji od trzech samorządów, budżet Muzeum Okręgowego w Sandomierzu wyniesie 2 mln zł rocznie. Minister KiDN przekaże muzeum rocznie 600 000 zł, gmina Sandomierz 700 000 zł, województwo świętokrzyskie 350 000 zł i powiat sandomierski: 350 000 zł.

– To muzeum zasługuje na nasze wsparcie. To jest instytucja o bardzo wysokiej jakości pracy i wysokim potencjale, biorąc pod uwagę chociażby rozwój turystyczny Sandomierza – mówił wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Dodał, że współprowadzenie przez resort oznacza dostęp do dotacji celowych oraz możliwość wsparcia inwestycyjnego bezpośrednio z budżetu ministerstwa. Wicepremier Gliński podkreślił również, że muzeum wchodzi do elity polskich muzeów, w której jest m.in. Wawel i muzea narodowe w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Poznaniu oraz rezydencje królewskie, np. Łazienki i Wilanów.

Marcin Marzec burmistrz Sandomierza podziękował wicepremierowi Glińskiemu za gest. – Dziękuję za decyzję i podniesienie jakości i rangi Muzeum Okręgowego w Sandomierzu – mówił burmistrz. Gospodarz miasta podziękował również obecnym parlamentarzystom za zaangażowanie się w tych działaniach.

Starosta Marcin Piwnik, powiedział, że jest to dzień długo wyczekiwany. – To co się za chwilę stanie będzie nowym etapem w działalności tego muzeum. Jest to wizytówka miasta, powiatu i całego województwa świętokrzyskiego. Dziękuję tym wszystkim, którzy zaangażowali się, że do tego wydarzenia doszło – podkreślił Marcin Piwnik.

Dr Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu zapewnił, że nie zabraknie mu pomysłów ani zapału do pracy na rzecz tej placówki. Jego zdaniem, dzięki ministerstwu zyskuje ona szanse na rozwinięcie skrzydeł.

– Do tej pory pod koniec roku zawsze brakowało pieniędzy na bieżące rachunki i wypłaty dla pracowników. Teraz można planować więcej wydarzeń kulturalnych i być może uda się powiększyć bazę lokalową, która dotyczy wyłącznie zamku i jest niewystarczająca. Kuratela ministerstwa to również prestiż i większa możliwość zawarcia współpracy z różnymi instytucjami – mówił dyrektor muzeum.

Historia obecnego Muzeum Okręgowego, można przyjąć, że rozpoczęła się 5 maja 1921 roku, kiedy to miało miejsce uroczyste otwarcie Muzeum Ziemi Sandomierskiej przy Polskim Towarzystwie Krajoznawczym w Sandomierzu. Od początku swej działalności należało do najbardziej prężnie i dynamicznie rozwijających się placówek PTK. W 1925 roku muzeum otrzymało swoją siedzibę w domu PTK przy ulicy Gołębickiej – obecnie Żeromskiego. W powojennym okresie uległa przeobrażeniu baza lokalowa muzeum. Zarządzeniem nr 46 z 18.04.1956 r. Minister Kultury i Sztuki powołał do życia z dniem 1.06.1956 r. Muzeum w Sandomierzu. Na jego siedzibę przeznaczono odrestaurowaną Kamienicę Oleśnickich na sandomierskim Starym Mieście. W wyniku przeprowadzonej w 1975 roku reformy administracyjnej, sytuacja Muzeum uległa radykalnej zmianie. Sandomierskie Muzeum, wówczas jedyna tego typu instytucja w województwie tarnobrzeskim, Zarządzeniem Wojewody Tarnobrzeskiego z 3 lutego 1976 roku otrzymało status Muzeum Okręgowego. W 1978 roku placówka wzbogaciła się o trzy sale na parterze gotycko – renesansowego Ratusza, gdzie zorganizowano ekspozycję historyczno – artystyczną. W 1987 roku, po blisko trzydziestoletnim okresie remontów, oddano do użytku na potrzeby muzeum wyremontowany zamek sandomierski. Obecnie mieszczą się tam pracownie wszystkich działów, sale wystaw czasowych i stałych, Sala Rycerska pełniąca funkcje sali koncertowej, teatralnej, będąca miejscem imprez o charakterze okolicznościowym i społecznym, galeria w której urządzane są wystawy malarstwa, biblioteka oraz pomieszczenia administracyjne.