Strona główna POWIATY Muzealna wymiana

Muzealna wymiana

Ołtarzyk ze zbiorów Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu zaprezentowany zostanie na wystawie „Dolabella. Wenecki malarz Wazów” zorganizowanej w Zamku Królewskim w Warszawie. Ołtarzyk ze scenami Zwiastowania, Ukrzyżowania i Noli me tangere oraz figurami świętych, wykonany został w XV w. przez wenecki warsztat Embriachich (kość bydlęca, drewno, złocenie)

Jest to pierwsza wystawa poświęcona twórczości Tomasza Dolabelli (ok.1570-1650), Wenecjanina, mieszkającego w Polsce od 1598 r. aż do śmierci. Artysta szybko stał się rozchwytywanym twórcą. Był nadwornym malarzem polskich królów z dynastii Wazów, pracował także na rzecz biskupów i opatów, uważanym za jednego z ostatnich przedstawicieli manierystycznego malarstwa weneckiego, a równocześnie twórcę, który bardzo silnie wpłynął na styl polskiego malarstwa barokowego. Ołtarzyk z Muzeum Diecezjalnego zaprezentowany zostanie wśród dzieł weneckiego rzemiosła artystycznego, stanowiących tło dla dorobku artystycznego Tomasza Dolabelli.

Dzięki inspiracji ks. biskupa Krzysztofa Nitkiewicza, na czas ekspozycji ołtarzyka w Warszawie, z Zamku Królewskiego do Muzeum Diecezjalnego wypożyczone zostały następujące zabytki:

Rzeźba Madonny z grupy Ukrzyżowania, pocz. XVII w., Drezno, przypisywana Sebastianowi Waltherowi, brąz złocony, odlew cyzelowany, groszkowany.

Rzeźba św. Jana Ewangelisty z grupy Ukrzyżowania, pocz. XVII w., Drezno, przypisywana Sebastianowi Waltherowi, brąz złocony, odlew cyzelowany, groszkowany.

Płaskorzeźba z przedstawieniem Adoracji Dzieciątka, Antonio Giorgetti, Alessandro Algardi (model), Rzym, ok. 1670, odlew cyzelowany, brąz złocony, drewno polichromowane, złocone (oprawa).

Plakieta z przedstawieniem Chrystusa oraz Plakieta z przedstawieniem Maryi, Francja?, 1 poł. XVII w. Z kolekcji prof. Andrzeja Ciechanowieckiego, do 2015 r. były eksponowane w jego mieszkaniu w Londynie.

www.sandomierz.pl