Strona główna POWIATY mielecki Miliony na wsparcie mieleckiego sportu

Miliony na wsparcie mieleckiego sportu

Na wsparcie mieleckiego sportu w uchwalonym tuż przed świętami budżecie miasta Mielca na rok 2020 zarezerwowano 3 miliony 797 tys. zł. Tuż po nowym roku Prezydent miasta Mielca Jacek Wiśniewski podjął działania, aby te pieniądze jak najszybciej trafiły do mieleckich klubów. 

Od kilku lat sport wyczynowy oraz sport dzieci i młodzieży w naszym mieście finansowane są  przez magistrat z czterech źródeł. Są to tzw. dotacje celowe (pieniądze przeznaczone na bieżące funkcjonowanie klubów), fundusz stypendialny, pieniądze na szkolenie dzieci i młodzieży oraz pieniądze na promocje przez sport.

W dniu 2 stycznia ogłoszono otwarty konkurs ofert na dotacje celowe dla mieleckich klubów sportowych. Ogłoszony został także konkurs ofert na szkolenie dzieci i młodzieży.

W budżecie Mielca na rok 2020 na te dwa zadania, a także na promocję miasta przez sport zabezpieczono kwotę 2 mln 397 tys. zł. To o 65 tys. zł. więcej niż w roku 2019.

Wsparcie magistratu na szkolenie dzieci i młodzieży w porównaniu do roku 2019 pozostaje na niemal identycznym poziomie (rok 2019 – 1 mln 12,5 tys. zł. ; rok 2020 – 1 mln 10 tys. zł.). Identyczne kwoty jak przed rokiem zaproponowano większości klubów. Przykładowo piłkarski FKS na szkolenie w dalszym ciągu będzie mógł mieć do dyspozycji 210 tys. zł., SPR (piłka ręczna) – 145 tys. zł., a siatkarska Stal – 128 tys. zł. W sumie wsparciem magistratu na szkolenie dzieci i młodzieży objęto 33 kluby i stowarzyszenia sportowe (razem z Uczniowskimi Klubami Sportowymi)

Kolejnymi źródłami finansowania działalności klubów sportowych w naszym mieście są dotacje celowe i promocja przez sport. Dotacje celowe tak jak w roku 2019 otrzyma 9 klubów. Kwota wsparcia w tej formie wyniesie 744 tys. zł.

Na promocję przez sport przeznaczono 643 tys. zł. Te pieniądze otrzymają trzy kluby reprezentujące najpopularniejsze i najbardziej medialne dyscypliny sportowe oraz uczestniczące w rozgrywkach najwyższych klas rozgrywkowych – SPR Stal (Superliga piłki ręcznej) piłkarski FKS (I liga) i SPS Stal (I liga siatkówki kobiet).

Wsparcie magistratu dla klubów sportowych w postaci promocji przez sport i poprzez dotacje celowe w roku 2020 wyniesie łącznie 1 mln 377 tys. zł. i także będzie większe niż w roku 2019, gdy na te dwa zadania przeznaczono 1 mln 320 tys. zł.

Z pewnością najbardziej interesującym faktem dla mieleckich kibiców sportowych jest  pozostające w roku 2020 na bardzo podobnym poziomie wsparcie dla grających w ekstraklasie szczypiornistów SPR Stali i dla występujących w I lidze piłkarzy FKS-u. Dotacje celowe razem z promocją przez sport dla FKS- wyniosą 540 tys. zł. (w roku 2019 – było to 550 tys. zł.), a dla SPR-u będzie to kwota 610 tys. zł. (w roku 2019 – 620 tys. zł.)

Na niezmiennym poziomie pozostają także stypendia, ale na razie dotyczy to tylko pierwszego półrocza bieżącego roku. Komisja stypendialna zbierze się w połowie stycznia, aby wspólnie z przedstawicielami klubów rozdysponować zarezerwowaną na ten cel kwotę około 1,4 mln. zł.  Prezydent Jacek Wiśniewski już zapowiedział, że dołoży wszelkich starań, aby wygospodarować podobną kwotę na drugie półrocze 2020 roku.

Termin składania wniosków na dotacje celowe minął 8 stycznia, a rozstrzygnięcie tego konkursu wyznaczono na 13 stycznia. Na składanie ofert w konkursie na szkolenie dzieci i młodzieży kluby mają czas do 24 stycznia. Na początku lutego nastąpi wybór ofert i pierwsze transze pieniędzy trafią na klubowe konta.

www.mielec.pl