Mieleckie pogotowie stało się częścią podkarpackiego konsorcjum i objęło funkcję lidera powiatów: mieleckiego, tarnobrzeskiego, kolbuszowskiego i stalowowolskiego.
W skład konsorcjum, oprócz pogotowia z Mielca, wchodzą też: Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie, lider Konsorcjum, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu, Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe w Krośnie oraz Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe w Sanoku.
Mielec jest liderem Podkonsorcjum obejmującego działaniem teren powiatów: mieleckiego, tarnobrzeskiego, kolbuszowskiego i stalowowolskiego.
Udział w podpisaniu umowy na konsorcjum wziął dyrektor pogotowia Grzegorz Gałuszka oraz przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Mieleckiego: starosta Stanisław Lonczak oraz wicestarosta Andrzej Bryła.
Oto, jak komentowali inicjatywę:
Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak:
– Zarząd Powiatu Mieleckiego pozytywnie ocenia podpisanie umowy na konsorcjum, gdyż daje to pewność, że nasze pogotowie, jako lider podkonsocjum tej części województwa, będzie realizowało usługi ratownictwa medycznego w nowym systemie. Jako starosta mielecki dziękuję Panu dyrektorowi za ogrom pracy włożonej w organizację konsorcjum. Było to przedsięwzięcie skomplikowane pod względem formalno-prawnym, ale też wymagało wielu uzgodnień, wielu wyjazdów. Powstała potężna „firma” liczcąca 800 osób, w tym ratowników i lekarzy; duży park karetek. Cieszę się, że jesteśmy w tej grupie. Mam nadzieję, że przełoży się to na finanse, jakie będą towarzyszyć realizacji tego zadania. Z pewnością będzie to kolejny krok w kierunku rozwoju naszego mieleckiego pogotowia.
Wicestarosta Powiatu Mieleckiego Andrzej Bryła:
– Dla mnie, jako Członka Zarządu Mieleckiego odpowiedzialnego za ratownictwo medyczne na terenie powiatu, jest to wielki dzień. Od samego początku uczestniczyłem w procesie reformowania ratownictwa w Polsce. Wspólnie z dyrektorem Pawłem Pazdanem tworzyliśmy umowę konsorcjum na terenie pięciu powiatów, dla których Mielec miał dyspozytornię. Następnie, z dyrektor Marią Napieracz, wdrażaliśmy to konsorcjum z sukcesem w życie, a w tej chwili, po rocznej pracy z dyrektorem Grzegorzem Gałuszką, finalizujemy duże przedsięwzięcie, jakim jest wejście do konsorcjum wspólnie Rzeszowem, Krosnem, Przemyślem i Sanokiem. Pokazuje to dobry kierunek zmian w ratownictwie medycznym wytyczony przez kolejne zarządy powiatu oraz udowadnia, jak mocną jednostką jest mieleckie pogotowie, któremu życzę dalszych sukcesów.
Dyrektor mieleckiego pogotowia Grzegorz Gałuszka:
– Reforma, do której przygotowywaliśmy się przez wiele miesięcy, dla pacjentów nic nie zmieni. Pacjenci oczekujący na karetkę otrzymają pomoc na tych samych zasadach, na których odbywało się to do tej pory, przez pogotowie mieleckie. Z drugiej strony, przez scalenie rejonu operacyjnego, stajemy się dużym podmiotem. Usługi w ramach konsorcjum pogotowie będzie świadczyło już od 1 marca. Do 1 marca funkcjonujemy na starych zasadach, wraz ze swoimi współrealizatorami, a już później jako samodzielna, publiczna, duża jednostka, kładąca nacisk także na rozwój, na szkolenie pracowników, na wysoką jakość. To nam przyświeca w dojściu do najwyższego celu, jakim jest dobro i zdrowie człowieka.
Zachęacmy do obejrzenia video z podpisanai umowy: KLIK.
www.powiat-mielecki.pl