Strona główna POWIATY Miasto Tarnobrzeg Miasto zapobiega śmiertelnym zatruciom czadem

Miasto zapobiega śmiertelnym zatruciom czadem

40 czujników tlenków węgla zakupionych przez magistrat trafiło już do najbardziej narażonych na zatrucie czadem mieszkańców Tarnobrzega. Przekazanie czujników miało miejsce podczas spotkania w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu 6 listopada w ramach kampanii „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”.

W spotkaniu z mieszkańcami miasta i przedstawicielami mediów udział wziął prezydent Tarnobrzega, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, zastępca naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Tarnobrzega, komendanci straży pożarnej, straży miejskiej, a także kominiarze. Prelegentów sporo, ale i temat niezwykle ważny.

Tarnobrzeg w ogólnopolską kampanię „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” uświadamiającą zagrożenie płynące z niewłaściwie użytkowanych, albo niesprawnych piecyków gazowych, a także informującą o możliwościach zapobiegania śmiertelnym zatruciom włączył się już kolejny rok z rzędu. Mocno kampanię wspiera prezydent Tarnobrzega. – Od wielu lat w całej Polsce, także Tarnobrzegu, w okresie jesienno-zimowym pojawia się problem tlenku węgla, który co roku zbiera śmiertelne żniwo. Dzisiaj kontynuujemy ubiegłoroczną akcję rozdawania czujek czadu, ale także informowania i edukowania, jak zapobiegać zatruciom. Mam nadzieję, że będzie ona kontynuowana także w latach następnych, dopóki zagrożenie czadem będzie istnieć – podkreśla prezydent miasta Dariusz Bożek.

W tym roku magistrat zakupił 40 czujników. Wszystkie trafiły do wskazanych przez MOPR mieszkańców szczególnie narażonych na zatrucie czadem. – Część z nich to osoby leżące, które korzystają z usług opiekuńczych. Pomoc kierujemy też do osób starszych, samotnych matek, które mają w mieszkaniach piecyki gazowe lub piece opalane węglem, a których nie stać na zakup takiego sprzętu – dziękuje władzom miasta za wsparcie dyrektor MOPR w Tarnobrzegu Liliana Lewińska.

Dodatkowo miasto wydało 8 tysięcy ulotek informujących o zagrożeniu, informujących o sposobach zapobiegania zatruciom tlenkiem węgla. Ulotki trafią do mieszkańców miasta poprzez spółdzielnie mieszkaniowe oraz przewodniczących osiedli.

W spotkaniu uczestniczyli: Prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, Dyrektor MOPR Liliana Lewińska, Komendant Miejski PSP w Tarnobrzegu mł. brygadier Marian Róg, Komendant Straży Miejskiej Robert Kędziora, z-ca naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego UM w Tarnobrzegu Przemysław Rawski, Piotr Czepiel z Korporacji Kominiarzy Polskich, Marek Tykierka z Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy.