Strona główna POWIATY Męczeńska historia w pięknym oratorium

Męczeńska historia w pięknym oratorium

Niezwykłe widowisko muzyczne czeka nas już 1 grudnia 2019 roku w Stalowej Woli. Na scenie Miejskiego Domu Kultury około 150 artystów w twórczy sposób opowie dzieje męczeństwa Sandomierza i ojców dominikanów, którzy zginęli podczas najazdu Tatarów w 1260 r. Na „Oratorium o Męczennikach Sandomierskich” zaprasza ks. bp Krzysztof Nitkiewicz Biskup Diecezji Sandomierskiej i Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.

Libretto pod tytułem „Dojrzewanie drzewa, witraż wiernością malowany”, które posłużyło do skomponowania oratorium, napisał ks. Krzysztof Lechowicz, poeta i proboszcz parafii Strzegom. Jak podkreśla autor, niezwykle trudno jest przedstawić całą historię diecezji
w jednym utworze, dlatego potraktował to dzieło, jako spojrzenie na diecezję przez pryzmat drzewa, które rośnie, dojrzewa i nabiera kształtów.

– Spojrzenie to, jest patrzeniem na historię przez witraż wiary i wierności ludzi, którzy wsparci łaską Boga wzrastali i tworzyli nieustannie to drzewo. Ten witraż jest uchwyceniem wielu świateł, jakie niosła historia tej ziemi rozbłyskując wieloma barwami. Na libretto złożyły się teksty pisane wierszem klasycznym, prozą oraz utwory dodatkowe, takie jak np. pieśń Salve Regina – wyjaśnia ks. Krzysztof Lechowicz.

Skomponowania muzyki do oratorium podjęli się kompozytorzy Piotr Pałka i Hubert Kowalski, którzy także 1 grudnia w Stalowej Woli pokierują chórem i orkiestrą złożoną
z blisko 150 chórzystów, muzyków oraz solistów.

Niecodzienny chór utworzą osoby z kilku grup działających w Diecezji Sandomierskiej, członkowie chóru Voce Angeli z Krakowa oraz Warszawskiego Chóru Papieskiego im. Jana Pawła II. Oprawę muzyczną zapewnią muzycy z Orkiestry ICON. Partie solowe wykonają: Joanna Klin (sopran), Aleksandra Gudzio (alt), Rafał Maciejewski (tenor) i Marcin Wasilewski-Kruk (bas), zaś w rolę narratora wcieli się Piotr Piecha.

„Oratorium o Męczennikach Sandomierskich” przybliży słuchaczom dzieje męczeństwa mieszkańców Sandomierza i ojców dominikanów, którzy zginęli podczas najazdu Tatarów w 1260 r. Historyczna opowieść przeplatana będzie utworami odnoszącymi się do współczesności. Jak zapewnia ks. Bp Krzysztof Nitkiewicz, szlachetne tony muzyki
i poetyckie strofy obudzą w nas dumę ze świadectwa wiary naszych przodków i poczucie bliskości z cierpiącymi dzisiaj w jakimkolwiek zakątku ziemi.

Stalowowolska premiera Oratorium odbędzie się w niedzielę 1 grudnia 2019 roku
o godzinie 18.00 w Miejskim Domu Kultury. Wstęp wolny. Organizatorami wydarzenia są ks. bp Krzysztof Nitkiewicz Biskup Diecezji Sandomierskiej oraz Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.

www.stalowawola.pl