Strona główna POWIATY Maski ochronne dla mieszkańców Stalowej Woli

Maski ochronne dla mieszkańców Stalowej Woli

Wspólnie przeżywamy niespotykany dotąd w najnowszej historii stan epidemii koronawirusa, który dokonał już dzisiaj znaczących zmian w naszym codziennym życiu. Każdego dnia zmagamy się z lękiem o zdrowie i życie nas samych oraz naszych najbliższych. – Dostrzegając te wszystkie zagrożenia, w trosce o życie i zdrowie Mieszkańców Stalowej Woli, w imieniu samorządu miasta, rozpoczynamy akcję dostarczania bawełnianych maseczek ochronnych wielokrotnego użytku mieszkańcom z prośbą o jej noszenie podczas poruszania się po mieście – mówi Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli. W najbliższych dniach takie maski trafią do mieszkań stalowowolan w ilości zgodnej z deklaracją śmieciową. Cała akcja dostarczenia blisko 50 tysięcy maseczek do mieszkańców, w obecnej sytuacji stanu epidemii, jest olbrzymim wyzwaniem logistycznym i potrwa około 2 tygodnie. Samorząd miasta podejmuje jednak to wyzwanie w celu maksymalnego zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Stalowej Woli. Pierwsze maseczki trafią do mieszkańców jeszcze przed Wielkanocą. Cała akcja kolportażu zakończy się 22 kwietnia.

Od 24 kwietnia noszenie maseczek ochronnych w miejscach publicznych na terenie miasta Stalowej Woli będzie obowiązkowe na mocy uchwały Rady Miejskiej. Obowiązek ten może być wprowadzony wcześniej decyzją władz państwowych. Dobre praktyki innych państw pokazują, że noszenie maseczki ochronnej w miejscach publicznych, przynosi znaczący postęp w zatrzymaniu transmisji wirusa.

Bawełniane maseczki, które trafią do mieszkańców zostały zakupione decyzją Prezydenta Miasta Stalowej Woli ze środków budżetu miasta w celu maksymalnego ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa na terenie miasta. Maseczka jest wielokrotnego użytku, dwuwarstwowa, szczelnie osłaniająca twarz. Została wykonana z tkaniny bawełnianej niekurczliwej, wykończona overlockiem i posiada długie, profesjonalne troczki. Maseczki można prać w temperaturze 90°C oraz prasować. Przed pierwszym użyciem zaleca się wykonanie powyższych kroków.

Maseczki zostały bezpiecznie zapakowane przez pracowników Urzędu Miasta w Stalowej Woli. Dostarczą je natomiast Strażacy Ochotnicy z OSP Stalowa Wola oraz OSP Charzewice. Maseczki zostaną dostarczone do mieszkańców zgodnie z liczbą osób zamieszkałych daną nieruchomość w ilości odpowiadającej złożonej deklaracji śmieciowej. Co istotne, nie ponoszą oni żadnych opłat związanych z dostarczeniem maseczki. Zakazuje się sprzedaży dostarczonych bezpłatnie maseczek.

Jak prawidłowo nosić maseczkę ochronną wielokrotnego użytku:

 • Przed założeniem maski należy umyć lub zdezynfekować ręce.
 • Maskę zakładamy przed wyjściem z domu w miejsce publiczne.
 • Założonej maski nie dotykamy rękami.
 • Maski ochronnej nie ściągamy co chwilę do połowy by lepiej oddychać nosem.
 • Maska musi dobrze przylegać do twarzy, nie mogą robić się prześwity po bokach.
 • Maska powinna być sucha.
 • Maskę trzeba prawidłowo ściągać – łapiemy za troczki od tyłu i ściągamy do przodu, nie dotykając głównej przedniej części maski.
 • Po zdjęciu maski myjemy ręce.
 • Używając maseczek bawełnianych lub innych wielorazowych trzeba pamiętać o właściwej dezynfekcji: roztworem alkoholu (minimum 70% spryskać i poczekać aż wyschnie), lub praniem w temperaturze powyżej 60°C z dodatkiem detergentu, lub wyjaławianiem w piekarniku przez 30 minut w 70°C.
 • Zdjętej wielorazowej maski nie trzymamy w obrębie ogólnodostępnej powierzchni w domu, szczególnie na stołach lub w kuchni.
 • Po zdjęciu a przed dezynfekcją wrzucamy ją do foliowego woreczka.

Aby maseczka wielorazowa była dla nas bezpieczna, musi być regularnie dezynfekowana. Jeśli maseczka bawełniana zaczyna być wilgotna, należy ją zmienić. Należy ją wówczas ostrożnie zdjąć (nie dotykając wierzchniej warstwy), włożyć do woreczka foliowego i szczelnie zamknąć. Worek z zawartością przechowujemy do czasu prania lub dezynfekcji. Przed przystąpieniem do prania maseczek wielorazowych należy założyć jednorazowe rękawiczki. Zawartość woreczka wsypujemy do bębna pralki, starając się nie dotykać jego zawartości; pralkę ustawiamy na minimum 60°C – w tej temperaturze giną niebezpieczne dla zdrowia zarazki. Właściwe będzie też użycie programu do prania bawełny.

Maseczki wielorazowe powinny być prane oddzielnie, tzn. nie w towarzystwie ubrań czy innych noszonych przez nas rzeczy. Po wyschnięciu należy je wyprasować z użyciem maksymalnej temperatury i przechowywać w czystym miejscu do czasu użycia. Maseczki wielorazowe można dezynfekować używając w tym celu środka antybakteryjnego na bazie alkoholu w spray’u. W tym celu należy obficie spryskać powierzchnię maseczki środkiem i pozostawić do wyschnięcia, jednak jako bardziej skuteczne zaleca się pranie w wysokiej temperaturze.

www.stalowawola.pl