Strona główna POWIATY Marszem uczczono 157. rocznicę Powstania Styczniowego

Marszem uczczono 157. rocznicę Powstania Styczniowego

W sobotę, 25 stycznia odbył się „VI Marsz Szlakiem Powstania Styczniowego”. Wydarzenie zostało zorganizowane z okazji obchodzonej w tym roku 157. rocznicy wybuchu powstania. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, starosta staszowski Józef Żółciak.

Jak co roku marsz rozpoczął się sprzed pałacu „Dzięki” w Wiązownicy – Kolonii. Tu oficjalnego rozpoczęcia dokonali organizatorzy burmistrz Staszowa Leszek Kopeć i wójt gminy Rytwiany Grzegorz Forkasiewicz, którzy powitali przybyłych oraz podziękowali za obecność i aktywne włączenie się uczczenie pamięci o tamtych historycznych wydarzeniach.

Krótką prelekcję na temat generała, dyktatora powstania – Mariana Langiewicza oraz kilka mało znanych faktów na temat przebiegu powstania styczniowego na ziemi staszowskiej przedstawił regionalista Paweł Staszczak. Natomiast Paweł Ciepiela zaprezentował repliki broni zabytkowej, którymi posługiwali się powstańcy.
Po błogosławieństwie udzielonym przez księdza Zbigniewa Gajewskiego proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Świętego Michała Archanioła w Wiązownicy-Kolonii uczestnicy wyruszyli w dwudziestokilometrowy marsz do Rytwian.

Hołd poległym powstańcom oddano przed mogiłą znajdującą się w rytwiańskich lasach. Tu modlitwę za poległych odmówił ojciec Piotr Graduszewski z Zakonu Trynitarzy w Budziskach, który również opowiedział o zaangażowaniu jego zakonu w działania powstańcze.
Apel poległych odczytał Roman Marchewka pasjonat historii z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Opatowskiej.
Natomiast salwę honorową z broni dawnej wykonali rekonstruktorzy z Małogoskiego Oddziału Powstańczego.
Kwiaty i znicze przed mogiłą złożyli radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Paweł Krakowiak, starosta staszowski Józef Żółciak, burmistrz miasta i gminy Staszów Leszek Kopeć, samorządowcy z Rytwian na czele z wójtem Grzegorzem Forkasiewiczem, Polskie Drużyny Strzeleckie Oddział w Staszowie, Nadleśnictwo Staszów, staszowscy harcerze.

„Dziś stojąc przy tej zbiorowej mogile oddajemy cześć tym, którzy walczyli i wierzyli, że odzyskają niepodległość. Na tą niepodległość przyszło czekać jeszcze pięćdziesiąt pięć lat, aby odzyskać ją dopiero w 1918 roku” – mówił starosta Józef Żółciak.
Burmistrz Staszowa Leszek Kopeć wspomniał mieszkańców ziemi staszowskiej, którzy licznie włączyli się w walkę z zaborcą. Podkreślił też znaczenie pamięci historycznej, która pozwoliła odzyskać niepodległość po latach.

Następnie uczestnicy przemaszerowali do parku w Rytwianach, gdzie na wszystkich czekała gorąca kwaśnica oraz odtworzony przez rekonstruktorów z Małogoszczy obóz powstańczy.

W wydarzeniu wzięło udział około osiemdziesiąt osób, w tym między innymi: burmistrz Staszowa Leszek Kopeć, starosta staszowski Józef Żółciak, wójt gminy Rytwiany Grzegorz Forkasiewicz, radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Paweł Krakowiak, zastępca prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach Zbigniew Rękas, samorządowcy, harcerze, leśnicy, żołnierze, grupy rekonstrukcji historycznych ze Staszowa i Małogoszczy oraz młodzież.

Organizatorami wydarzenia byli: Urząd Miasta i Gminy w Staszowie; Urząd Gminy w Rytwianach przy współpracy z Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Informacji Turystycznej w Rytwianach; Małogoskim Oddziałem Powstańczym 1863 r. Klub Historyczny DK Małogoszcz; Gminną Biblioteką w Rytwianach; Stowarzyszeniem „Dolina Kacanki”; Pałacem „Dzięki” i Kołem Grodzkim PTTK w Staszowie.

www.staszow.pl