Strona główna POWIATY Miasto Tarnobrzeg Marczak dla Dumy

Marczak dla Dumy

Piotr Duma został tegorocznym laureatem nagrody im. Michała Marczaka. To szczególne wyróżnienie dla historyków regionalistów przyznano już po raz szósty. Uroczystość odbyła się 24 listopada w Zamku Tarnowskich.

Tegoroczna nagroda trafiła w ręce Piotra Dumy – historyka, byłego nauczyciela historii w Gimnazjum nr 3 w Tarnobrzegu, obecnie dyrektora Gminnego Domu Kultury w Gorzycach. Tegoroczny laureat nagrody na swoim koncie ma blisko dziesięć publikacji oraz szereg tekstów dotyczących historii regionu. Jest pomysłodawcą i producentem projektów muzycznych, muzyczno-historycznych. Od 15 lat jest stałym współpracownikiem Radia Leliwa. Był dyrektorem Tarnobrzeskiego Domu Kultury. Współpracował z Miejską Telewizją Tarnobrzeg, również wykorzystując to medium do tworzenia materiałów o tematyce historycznej, na taśmach uwieczniając m.in. rozmowy ze świadkami historii miasta, regionu. Piotr Duma realizuje się na rożnych poletkach, ale to regionalistyka jest tą pierwszą miłością.

– Otrzymać nagrodę za coś, co lubi się robić, czegóż chcieć więcej – przyznał tuż po uroczystości wręczenia nagrody im. Michała Marczaka zapewniając, ze ostatniego słowa w zakresie regionalistyki jeszcze nie powiedział.

Prezydent miasta gratulując wyróżnienia podkreślił, że historia to nie tylko wojny i bitwy, ale historia to dzieje zwykłych ludzi, także tego miasta, regionu, więc tym bardziej docenić trzeba osoby, które te dzieje zachowują dla kolejnych pokoleń. – Dzięki takim osobom, jak pan Piotr ta przeszłość regionu przetrwa, dzięki nim, także i po nas zostanie jakiś ślad – mówił prezydent Dariusz Bożek.

Organizatorami i fundatorami nagrody są Tarnobrzeskie Towarzystwo Historyczne oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego, starostwo powiatowe w Tarnobrzegu oraz Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega.

Serdecznie panu Piotrowi gratulujemy!