Strona główna POWIATY mielecki Lot „Ikara”

Lot „Ikara”

Sukcesem zakończyła się przeprowadzka rzeźby popularnego Ikara na jego nowe miejsce przed bramą główną mieleckiej strefy ekonomicznej.
Rzeźba plenerowa znana powszechnie pod nazwą Ikar faktycznie nosi nazwę „Lot”. Powstała w połowie lat 60-tych, jej autorem jest Henryk Burzec – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uczeń Xawerego Dunikowskiego.

Choć sama „przeprowadzka” trwała zaledwie kilkanaście minut to przygotowania do niej trwały wiele dni. Eksperci ocenili wpierw stan techniczny rzeźby i odsłoniętych fundamentów. Z ich wyliczeń wynikało, że trzeba będzie podnieść i przenieść na nowe miejsce blisko 60 ton betonu.
Organizacja transportu na nowe miejsce „Ikara” trwała dwa dni. Brało w nich udział kilka firm, według swojego rodzaju specjalności.

2 czerwca od wczesnych godzin rannych trwała ostateczna faza podcinania fundamentów. Sama rzeźba była już zabezpieczona i przygotowana do podczepienia przez dwa dźwigi. Jak oceniali na miejscu budowlańcy uczestniczący w przeprowadzce, jeszcze kilka lat temu wykonanie takiej operacji byłoby niemożliwe. Popis swoich umiejętności pokazali operatorzy dźwigów. Kiedy rzeźba została odcięta od reszty fundamentu i zwolnione zostały zabezpieczenia w ciągu zaledwie kilkunastu minut przenieśli z zegarmistrzowską precyzją monument na jego nowe miejsce.

 

www.powiat-mielecki.pl