Strona główna POWIATY Lasowiackie Świętowanie w Nowej Dębie

Lasowiackie Świętowanie w Nowej Dębie

Burmistrz miasta i gminy Nowa Dęba oraz dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie zapraszają na LASOWIACKIE ŚWIĘTOWANIE, które odbędzie się 15 sierpnia od godz. 17:00 na placu przed Domem Kultury.

W programie:
– prezentacje Kół Gospodyń Wiejskich i zespołów obrzędowych;
– warsztaty garncarskie dla dzieci;
– koncert patriotyczny Orkiestry Dętej oraz Wokalistek;
– bezpłatna degustacja przysmaków regionalnych dla każdego;
– gwiazda wieczoru – KONCERT MUZYKI CELTYCKIEJ.

W trakcie wydarzenia świętować będziemy również 100. rocznicę „Cudu nad Wisłą” – Bitwy Warszawskiej.

Imprezie towarzyszy strefa zabaw dla dzieci na plantach i kramy.

Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu „Lasowiacy świętują lasowiackie tradycje”, który SOK realizuje w Narodowym Centrum Kultury w programie „EtnoPolska 2020”. Nasze zadanie ma przybliżyć mieszkańcom Gminy Nowa Dęba – położonej na terenie dawnej Puszczy Sandomierskiej i związanej z kulturą lasowiacką – oraz regionu północnego Podkarpacia zwyczajów i obrzędów lasowiackich, które na co dzień towarzyszyły przodkom wielu obecnych mieszkańców. Chcemy tym samym wskrzeszać odchodzącą w niepamięć wśród najmłodszych historię naszych ojców i dziadów – komentuje Krystian Rzemień, dyrektor SOK i autor projektu.

Prócz widowiska „Lasowiackie świętowanie” w projekcie odbywa się siedem cykli wykładów regionalnych o kulturze lasowiackiej dla wszystkich sześciu Kół Gospodyń Wiejskich z Sołectw Gminy Nowa Dęba oraz stowarzyszenia kultywującego tradycje ludowe na terenie najstarszej dzielnicy miasta Nowa Dęba. Przewidziany jest również wyjazd edukacyjny z członkami KGW do Muzeum etnograficznego w Krakowie.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”.

 

www.nowadeba.pl