Strona główna POWIATY Kuchenna rewolucja w PSP 12 zakończona

Kuchenna rewolucja w PSP 12 zakończona

1 września po wakacjach i społecznej kwarantannie uczniowie stalowowolskich szkół wrócili do swoich placówek. Uczniowie PSP 12 zastali gruntownie odnowioną kuchnię i jadalnię. Zakończyła się modernizacja tego obiektu. Kuchnia w „dwunastce” zaopatruje w posiłki także inne stalowowolskie szkoły podstawowe.

– Kompleksowa modernizacja kuchni w Publicznej Szkole Podstawowej nr 12 była niezwykle istotna z punktu widzenia zapewnienia naszym najmłodszym mieszkańcom zdrowych i ciepłych posiłków. Dotychczasowe warunki odbiegały od najwyższych standardów, a kuchnia w PSP 12 zaopatruje w posiłki także uczniów z innych naszych szkół – mówi Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.

Jadłodajnia w PSP 12 przygotowuje ponad 1100 posiłków dziennie dla swoich podopiecznych, a także uczniów PSP 2, PSP 7, PSP 9. Do końca remontu kuchni w Przedszkolu nr 15 również i dla tej placówki.

– Miasto Stalowa Wola podchodzi do edukacji wielopłaszczyznowo, w sposób odpowiedzialny i tak chcemy budować naszą oświatę – zaznaczył prezydent Lucjusz Nadbereżny. Podziękował też 13 radnym, którzy podjęli w ubiegłym roku odważną decyzję, by przekazać środki na modernizację kuchni.

– Samorząd Stalowej Woli nie będzie oszczędzał na zdrowiu dzieci. Pełnowartościowe posiłki przygotowywane będą tu na najwyższej jakości sprzęcie – mówił Stanisław Sobieraj przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli.

O przygotowaniu szkół do przyjęcia uczniów w nowej rzeczywistości epidemicznej i warunkach funkcjonowania placówek, a także wykonanych remontach w szkołach opowiadała Renata Knap zastępca prezydenta Stalowej Woli. Za sprawne rozwiązanie problemu ze szkolną stołówką podziękował władzom miasta dyrektor PSP 12 Marek Kopera.

W ramach zadania wykonany został remont pomieszczenia kuchni oraz jadalni, odnowienie pomieszczeń przyległych tj. obieralni, pomieszczeń węzła sanitarnego, magazynów, pomieszczeń dezynfekcji jaj oraz prace remontowe w pomieszczeniu węzła cieplnego, wentylatorni.

– Modernizacja tej kuchni to nie tylko wyposażenie, ale przede wszystkim ta część budowlana, konstrukcyjna, instalacyjna, nowa wentylatornia, centrale z odzyskiem ciepła. To są naprawdę drogie rzeczy, a jednocześnie zapewniają to, żeby ten piękny zapach gotowanych posiłków nie wędrował po całej szkole, tylko był w odpowiedni sposób odprowadzany. Dzięki tym instalacjom konstrukcja budynku będzie już bezpieczna. To nie jest inwestycja doraźna, a na wiele, wiele lat, która będzie służyć kolejnym pokoleniom naszych uczniów – mówił Lucjusz Nadbereżny podczas prezentowania zmodernizowanego obiektu.

Zakres prac sanitarnych obejmował przebudowę wewnętrznej instalacji kanalizacji sanitarnej (wydzielenie kanalizacji technologicznej), wewnętrznej instalacji wody zimnej, ciepłej i cyrkulacji, modernizację wentylacji mechanicznej z chłodzeniem (klimatyzacja), przebudowę części instalacji c.o. (piony, część grzejników) oraz instalacji gazowej, a także zewnętrznej instalacji kanalizacji sanitarnej. Zmieniona została też instalacja kanalizacji technologicznej wraz z przebudową separatora tłuszczu. W kuchni i obieralni pojawiły się nowe zlewy gastronomiczne, baseny wraz z bateriami, młynki do odpadków, okapy kuchenne.

Dodatkowo do szkoły zakupione zostało nowe wyposażenie jak np.: dwa piece konwekcyjno-parowe wraz z wózkiem, 100 pojemników gastronomicznych, termoporty, zamrażarka skrzyniowa, mieszarka do mięsa, szafy chłodnicze, kuchnia elektryczna, naświetlacz bakteriobójczy do jaj, pralka i suszarka, maszyna czyszcząca akumulatorowa do podłóg, specjalne stoły, regały, wózki transportowe, taborety z palnikiem gazowym, czy waga magazynowa.

Także stołówka, gdzie będą wydawane posiłki została przystosowana do aktualnych wymogów sanitarnych. Przy stoliku może siedzieć tylko dwóch uczniów, a grupy na obiad będą przychodzić zgodnie z ustalonym harmonogramem, by nie tworzyć tłoku.

Całość prac remontowych wraz z aneksem i całym pionem łazienek to koszt nieco ponad 2,3 mln zł. Zakup wyposażenia natomiast wyniósł około 400 tys. zł.

www.stalowawola.pl