Strona główna POWIATY Konsolidacja spółek miejskich staje się faktem

Konsolidacja spółek miejskich staje się faktem

15 lutego 2021 roku podczas sesji radni miejscy wyrazili zgodę na konsolidację spółek miejskich. Dzięki tej decyzji PEC i MZB znajdą się w strukturach Miejskiego Zakładu Komunalnego. Pozwoli to na rozwój innowacyjnej i ekologicznej gospodarki Stalowej Woli, opartej na nowoczesnych technologiach, przy jednoczesnym utrzymaniu niskich opłat komunalnych.

Liderem konsolidacji będzie Miejski Zakład Komunalny. To ta spółka będzie tworzyć całą architekturę działań komunalnych na terenie miasta Stalowej Woli oraz inicjować nowe inwestycje. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej najpierw zostanie wniesione aportem do Miejskiego Zakładu Komunalnego, a następnie nastąpi inkorporacja z MZK. Będzie to jedna, połączona, duża firma, która będzie współpracować

– Bez wątpienia cała idea połączenia MZK z PEC ma jeden główny cel – wybudowanie nowoczesnego, ekologicznego zakładu wytwarzania energii z preRDF, który posłuży do ogrzewania miasta i zapewni ciepłą wodę. Ponadto połączenie potencjałów finansowych i technicznych zakładów pokaże decydentom, którzy będą wyrażali zgodę na umiejscowienie takiej instalacji w naszym mieście, wszystkie silne strony Stalowej Woli – podkreślił Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.

Jak zauważył, pierwszą i główną mocną stroną Stalowej Woli jest mądrość wszystkich kadencji samorządu od lat 90., że nie dokonano prywatyzacji gospodarki komunalnej. – To jest coś niespotykanego na skalę krajową, że cały portfel usług komunalnych jest w rękach samorządu jako jednoosobowego właściciela. A do tego te lata zostały wykorzystane na wzmocnienie pozycji rynkowej naszych zakładów – dodał włodarz Stalowej Woli.

Lucjusz Nadbereżny podkreślił też, że Stalowa Wola jest miastem unikalnym ze względu na dużą dostępność sieci ciepłowniczej, która ciągle się rozrasta. – Połączenie potencjałów technicznych PEC i MZK dla decydentów jest bardzo ważnym argumentem, ponieważ powstanie podmiot, który wytworzoną energię będzie w stanie ekologicznie dystrybuować do mieszkańców – zauważył prezydent miasta.

Prezes MZK Radosław Sagatowski podkreślił, że konsolidacja obu zakładów będzie miała wpływ na wysokość opłat ciepłowniczych. – Kwota opłaty za ciepło składa się z dwóch składników. W pierwszy wchodzi cena za wytwarzanie ciepła, na którą PEC nie ma wpływu obecnie, drugim składnikiem jest cena za przesył. W opłacie ogólnej koszty PEC za przesył stanowią około 30 procent. Dzięki połączeniu podmiotów i wybudowaniu zakładu preRDF, będziemy mieć drugie źródło energii i wtedy wpływ na cenę będzie dużo większy – mówił prezes Sagatowski.

Połączenie kompetencji spółek pozwoli też na uzbrojenie nowych terenów pod budownictwo mieszkaniowe w niezbędne przyłącza (woda, ścieki oraz ekologiczne ogrzewanie), rozwój sieci oraz odnowienie infrastruktury technicznej.

W strukturze MZK znajdzie się także Miejski Zakład Budynków, ale już jako odrębna spółka, który w dalszym ciągu będzie realizował program budownictwa mieszkaniowego „Z perspektywą w Stalowej Woli”. W planach jest budowa trzeciego bloku przy ul. Orzeszkowej oraz budowa 6 bloków na osiedlu Leśna, gdzie mają powstać 174 mieszkania.

Zgodnie z zaprezentowanym harmonogramem, już w kwietniu tego roku ruszy nabór lokatorów do bloku przy ulicy Orzeszkowej 9A. Wbicie pierwszej łopaty planowane jest na sierpień tego roku, a przekazanie kluczy na kwiecień 2023 roku.

Prace na osiedlu „Leśna” planowo rozpoczną się w przyszłym roku. Teren pod zabudowę podzielony jest na dwa obszary. W „miejskim” planowana jest budowa 6 bloków ze 174 mieszkaniami łącznie. Natomiast pozostałą część bloków oraz hotel wykonają deweloperzy wyłonieni w przetargach. We wrześniu 2023 roku planuje się przekazanie kluczy pierwszym lokatorom.

 

www.stalowawola.pl