Strona główna POWIATY Koncert Krzesimira Dębskiego w Stalowej Woli

Koncert Krzesimira Dębskiego w Stalowej Woli

Obsypany nagrodami kompozytorskimi, jazzowymi i dyrygenckimi Krzesimir Dębski jest jednym z najwybitniejszych polskich artystów. Jego utwory wykonywane są przez światowej klasy muzyków. A już w najbliższą niedzielę mieszkańcy Stalowej Woli będą mogli wysłuchać jego kompozycji na żywo. 16 maja na Placu Piłsudskiego odbędzie się Koncert Muzyki Filmowej w wykonaniu solistów oraz Warsaw Impressione Orchestra pod dyrekcją nie kogo innego, jak Krzesimira Dębskiego. Wstęp wolny.

Krzesimir Dębski jest absolwentem poznańskiej Akademii Muzycznej, kompozytorem muzyki współczesnej, rozrywkowej, filmowej (m.in. „Ogniem i mieczem”), teatralnej, baletowej, dyrygentem i muzykiem. Koncertując po niemal całej Europie, USA i Kanadzie, jako lider zespołu jazzowego String Conncetion i solista zagrał blisko 1000 koncertów radiowych i telewizyjnych. W 1983 został laureatem I nagrody Światowego Konkursu Jazzowego w Hoeillart w Belgii, a dwa lata później znalazł się na liście dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma „Down Beat”.

Wielokrotnie zdobywał tytuł Najlepszego Skrzypka, Kompozytora, Aranżera Roku w ankietach magazynu Jazz Forum. W ostatnich latach skomponował ponad 60 utworów symfonicznych i kameralnych. Jest laureatem konkursów kompozytorskich m.in. 25-lecia Festiwalu „Poznańska Wiosna Muzyczna”, nagrody Kanadyjskiej Akademii Filmowej „Genie Award’88”, nagrody Premiera za Twórczość dla Dzieci. Jest autorem muzyki do ponad 50-ciu filmów fabularnych i telewizyjnych, krajowych i zagranicznych. Jako dyrygent prowadził koncerty z udziałem takich międzynarodowych gwiazd, jak: José Carreras, Ewa Małas-Godlewska, Nigel Kennedy, Adam Makowicz, Canadian Brass, Vadim Riepin, Jean-Luc Ponty, Mark O’Connor, John Blake, Alberto Iglesias i José Cura.

16 maja natomiast Krzesimir Dębski wystąpi przed stalowowolską publicznością. U jego boku pojawią się muzycy z Warsaw Impressione Orchestra, a także znani soliści: Milena Lange (sopran), Michał Romanowski (bas-baryton), czy Zespół Baletowy „Impressione” (1 para) oraz Andrzej Krusiewicz – konferansjer. Koncert Muzyki Filmowej odbędzie się w ramach gali wręczenia prestiżowej Nagrody Miasta Stalowej Woli „Gałązka Sosny” w dziedzinie kultury. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 17.00. Wstęp wolny.

Organizatorami wydarzenia są Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli oraz Stanisław Sobieraj przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli.

www.stalowawola.pl