Blisko 90 ochotników z całego województwa świętokrzyskiego wstąpiło w szeregi 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W sobotę 12 czerwca o godzinie 8:00 przekroczyli bramę kieleckiej Bukówki stając się Żołnierzami Wojska Polskiego i rozpoczynając szkolenie podstawowe.
Dzień wcielenia upłynie nie tylko pod znakiem formalności ewidencyjnych ale również sprawdzenia sprawności na teście sprawności fizycznej. Ochotnicy zjedzą swój pierwszy wojskowy posiłek i najważniejsze – po raz pierwszy założą mundur Żołnierza Wojska Polskiego. Wśród nich jest znaczna ilość kobiet – stanowią blisko 30 % ochotników. Powołaniem do służby w 10 Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej rozpoczynają szkolenie podstawowe (16-dniowe).
Dla tych, którzy z różnych względów nie mogą przeznaczyć 16 dni jednym ciągiem, w tym samym dniu rozpoczyna się szkolenie podstawowe w trybie sobotnio-niedzielnym tzw. weekendowym. Odbywa się ono w dwa weekendy w miesiącu i zakończy się przysięgą w miesiącu wrześniu. Wśród ochotników jest między innymi: lekarz, politolog, kierowca autobusu, ratownik wodny, ekonomista, producent muzyczny, księgowa, kucharz, są nauczyciele i studenci.
Na dalszą część „szesnastki”, ochotnicy przejadą do Sandomierza oraz Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie, gdzie wykwalifikowana kadra z 10. ŚBOT wyszkoli ich z zakresu praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy topografii.
Najważniejsze jednak jest szkolenie strzeleckie, w tym nauka budowy i eksploatacji broni oraz bezpieczne i efektywne posługiwania się karabinkiem MSMB „GROT” . Nowo powołani żołnierze, po zajęciach teoretycznych już trzeciego dnia ,,szesnastki” udają się na pierwsze zajęcia ze szkolenia strzeleckiego. Podsumowaniem całości będzie „pętla taktyczna”, podczas której terytorialsi sprawdzą swoje umiejętności w praktyce.
Zwieńczeniem trudu i wysiłku włożonego w wyszkolenie będzie uroczysta przysięga wojskowa w Kielcach dnia 27 czerwca 2021 r.
WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają „Terytorialsami”. W szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą wstąpić zarówno rezerwiści, jak również osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy – służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą Ojczyźnie.
Misją 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. majora Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „Nurt” jest obrona i wspieranie społeczności województwa świętokrzyskiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.
www.staszowski.eu