Strona główna POWIATY Kiedy liczy się czas

Kiedy liczy się czas

    W dzisiejszych czasach znajomość pierwszej pomocy jest istotnie ważna. Dzięki niej możemy udzielić pomocy osobie jeszcze przed przybyciem ratowników medycznych. Zawsze na taki przyjazd będziemy musieli poczekać… I właśnie wtedy liczy się każda sekunda! W takich chwilach to w rękach świadków wypadku leży los osób poszkodowanych. 
    2 grudnia bieżącego roku klasy 6, 7 i 8 Szkoły Podstawowej w Ruszczy wraz z nauczycielami i Dyrekcją mieli możliwość uczestniczyć w bardzo ważnym szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy zorganizowanego przez Wojewódzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – Kielce. Kurs został przeprowadzony w bardzo ciekawy i przystępny sposób przez Prezesa Zarządu WOPR – Kielce Pana Huberta Szczechla oraz Członka Zarządu oraz W-ce przewodniczącego Rady Miejskiej Pana Jacka Mazura. W wydarzeniu uczestniczyła także Radna Rady Miejskiej Pani Joanna Witek. Celem szkolenia było przekazanie uczniom bardzo istotnej wiedzy teoretycznej, a także umiejętności praktycznych w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Uczestnicy szkolenia poznali następujące kroki:
1. Upewnienie się czy osobie niosącej pomoc nic nie zagraża.
2. Podejście do osoby poszkodowanej i ocena jej stanu.
3. Zapewnienie sobie pomocy (wezwanie pogotowia ratunkowego lub innych specjalistycznych służb ratowniczych).
Jeśli poszkodowany nie jest przytomny:
1. Sprawdzenie stanu poszkodowanego (sprawdzenie podstawowych funkcji życiowych – oddech)
2. Sprawdzenie górnych dróg oddechowych (udrożnienie górnych dróg oddechowych poprzez usunięcie z jamy ustnej ewentualnych ciał obcych oraz odchylenie głowy).
3. Jeśli poszkodowany nie oddycha należy przeprowadzić masaż serca.
Ponadto uczniowie zapoznali się z obsługą defibrylatora oraz dowiedzieli się jak zapewnić sobie bezpieczeństwo na co dzień (odblaski przy odzieży wieczorem i w nocy, zdrowy rozsądek nad wodą).
    Przeprowadzone szkolenie niewątpliwie przyniesie korzyść nie tylko uczniom, ale także ich rodzinom, przyjaciołom i innym osobom z otoczenia. Znajomość pierwszej pomocy wpływa zarówno na ratowanie życia, jak i na szybszy powrót do zdrowia. Od dziś każdy uczestnik kursu będzie wiedział w jaki sposób pomóc osobie poszkodowanej.