Strona główna POWIATY Jubileusz 30-lecia partnerstwa miast Sandomierza oraz niemieckiego miasta Emmendingen

Jubileusz 30-lecia partnerstwa miast Sandomierza oraz niemieckiego miasta Emmendingen

W dniach 30.06.2022 r. – 3.07.2022 r. miał miejsce uroczysty jubileusz 30-lecia partnerstwa miast Sandomierza oraz niemieckiego miasta Emmendingen. Przekładana dwukrotnie data jubileuszu związana była z trwającą od 2020 roku pandemią covid-19. Dzięki ustabilizowaniu się sytuacji pandemicznej mógł odbyć się ten ważny dla miast jubileusz. Zgodnie z tradycją obchody jubileuszu miały miejsce w pierwszej kolejności w niemieckim Emmendingen, za rok zostaną zorganizowane w Sandomierzu.

Na wydarzenie zostały zaproszone wszystkie miasta partnerskie z innych krajów. Zaproszenie przyjęły delegacje angielskiego miasta Newark-on-Trent – wspólnego miasta partnerskiego, ukraińskiego Ostroga miasta partnerskiego Sandomierza oraz francuskiego Six Four La Plage –  miasta partnerskiego Emmendingen. W międzynarodowej atmosferze wszyscy świętujący wspólny jubileusz wzięli udział w ciekawym programie zaproponowanym przez organizatorów. Wieczorem 30 czerwca przedstawiciele miasta Emmendingen powitali delegacje z miast partnerskich w miejskim ratuszu. 1 lipca uczestnicy wzięli udział w bardzo ważnej dla państw Europy prelekcji dotyczącej odpowiedzialności ekologicznej. Prelekcja wygłoszona przez niemieckiego specjalistę obfitowała w dane dotyczące wciąż pogarszającej się sytuacji klimatycznej na naszym kontynencie. Następnie na uczestników wydarzenia czekał „ekologiczny” spacer po Emmendingen. Gospodarze pokazali jak czerpią z naturalnych i alternatywnych źródeł energii odnawialnej. Po południu miała miejsce sportowo-rozrywkowa część wydarzenia. Odbył się bieg partnerstwa miast połączony z dorocznym miejskim biegiem w Emmendingen. Drużyny ze wszystkich miast partnerskich wzięły udział w rywalizacji biegowej na dystansie 4 oraz 10 km. Po zakończonych biegach odbyła się dekoracja. Gospodarze wydarzenia zaprosili wszystkich biegaczy z miast partnerskich na scenę i tam w rytmie piosenki „We are the Champions” sportowcy otrzymali gromkie oklaski z widowni.

W sobotę 2 lipca miała miejsce oficjalna część wydarzenia. Na scenie w rynku Emmendingen miały miejsce przemówienia Stefana Schlatterera Nadburmistrza Emmendingen oraz Marcina Marca Burmistrza Sandomierza. Odegrano hymny obydwu Państw. Marcin Marzec w swoim przemówieniu podkreślił istotną rolę trzech dekad partnerstwa – Dla naszej wspólnoty miejskiej 30 lat partnerstwa to niezwykle ważna rocznica. Przez te trzy dekady współpracę nawiązało wiele instytucji, stowarzyszeń i organizacji społecznych. Współdziałają ze sobą ściśle niemieckie stowarzyszenia skupiające sympatyków partnerstwa „Freunde der Städtepartnerschaften” i Stowarzyszenie „Pomost” działające w Sandomierzu. Szczególną uwagę przykładamy także do prowadzenia współpracy pomiędzy szkołami. Nasze miasta połączyła wielka przyjaźń i działo się to przede wszystkim poprzez oddolne, społeczne inicjatywy, które nasz samorząd od lat wspiera. Najważniejsza i najbardziej wartościowa jest jednak inicjatywa mieszkańców naszych dwóch miast. Na znak solidarności oraz wsparcia wybrzmiał również hymny Ukrainy, co wzruszyło niezwykle gości z Ostroga. Następnym punktem programu był wieczór przyjaźni, który odbył się w bardzo serdecznej atmosferze, nie zabrakło humorystycznych akcentów. Na scenie miał miejsce wywiad z dwoma włodarzami – Stefanem Schlattererem i Marcinem Marcem. Prowadząca wywiad Małgorzata Schilinger – przewodnicząca ds. współpracy polsko-niemieckiej przy samorządzie Emmendingen oraz towarzysząca jej tłumacz Anna Janas miały okazję pokazać Panów od mniej oficjalnej strony. Uczestnicy dowiedzieli się o tym dlaczego Panowie zdecydowali się na działalność samorządową, czy wagarowali w szkole i co by robili, gdyby nie pracowali w urzędach. Następnie miał miejsce moment podziękowań. Uczestnicy wydarzenia wymienili się symbolicznymi podarunkami składającymi się z regionalnych specjałów i miejskich materiałów promocyjnych. Ostatni dzień pobytu rozpoczął się od nabożeństwa ekumenicznego w kościele Św. Bonifacego w Emmendingen, następnie uczestnicy delegacji spotkali się na rozmowach i poczęstunku na dziedzińcu parafii. W programie wydarzenia były ciekawe punkty związane ze zwiedzaniem Emmendingen i okolic. Uczestnicy wydarzenia poznali lokalnych przedsiębiorców zajmujących się między innymi przetwarzaniem energii wodnej z potoków zlokalizowanych w mieście, a także rolników, którzy uprawiają winorośl.

Spotkanie po dwóch latach pandemii, która zmusiła nasze partnerskie miasta do odłożenia w czasie tego jubileuszu było niezwykle serdeczne. Nawiązały się jak zwykle nowe kontakty i przyjaźnie, które mogą zaowocować kolejnymi wspólnymi inicjatywami.

W 2023 roku będziemy gościć naszych partnerów w Sandomierzu na tożsamych uroczystościach związanych z partnerstwem miast. Przybliżony termin uroczystości to wrzesień przyszłego roku.

sandomierz.eu