Strona główna POWIATY Jesienne bieganie w Golejowie

Jesienne bieganie w Golejowie

Przepiękna pogoda i prawdziwa polska złota jesień przywitały zawodników oraz kibiców na IV Golejowskiej DYSZCE. Magiczne okoliczności przyrody i uśmiechnięci biegacze stworzyli niepowtarzalną atmosferę staszowskiego święta biegów. W niedzielę, 20 października w Golejowie pojawiło się 110 sportowców z całej Polski.

Trasę tradycyjnie poprowadzono malowniczymi, leśnymi duktami prowadzącymi tuż obok golejowskich jezior krasowych. Start i meta znajdowały przy największym z nich – Dużym Stawie, tuż obok bramy prowadzącej do Ośrodka Wypoczynkowego „Lotnik”. Zawodnicy po drodze mijali Drugi, Trzeci, Czwarty i Piąty Staw. W tym roku trasa poprowadzona została odwrotnie niż w roku ubiegłym. Zawodnicy pobiegli w stronę sklepików oraz dawnego pola namiotowego „Leśnik”.

Dla sportowców przygotowano profesjonalny pomiar czasu, pakiety startowe, posiłek regeneracyjny, puchary oraz nagrody finansowe. To już czwarta edycja staszowskiego biegu terenowego. Wydarzenie cieszy się co roku dużym zainteresowaniem wśród biegaczy. Golejowska DYCHA przyciąga atmosferą i pięknem naszych lasów. Bieg organizuje Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Kultury „ReKultura” ze Staszowa we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy w Staszowie, Nadleśnictwem Staszów oraz spółką Progress SCREENS z Dobrowa.

W niedzielę już od godz. 8:00 po pakiety startowe zgłaszali się pierwsi zawodnicy. Z godziny na godzinę wzmagał się ruch w biurze zawodów. Na miejsce przybyli również strażnicy ze Straży Leśnej, druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz klasy mundurowe z Liceum Ogólnokształcącego w Staszowie. Pomagali oni w zabezpieczeniu trasy i całego wydarzenia. Tuż przed oficjalną rozgrzewką, zaplanowaną na godz. 10:40, teren „Lotnika”, pełen był biegaczy i kibiców, którzy z uśmiechem i w świetnych nastrojach czekali na start IV Golejowskiej DYCHY. Rozgrzewkę i całą imprezę poprowadziła po raz czwarty trener personalny Joanna Słomińska.

Chwilę po godz. 11:00, sygnał do startu dała dr Ewa Kondek, zastępca burmistrza miasta i gminy Staszów. Biegaczy przekraczających linię startu i mety, dopingował burmistrz, Leszek Kopeć razem z licznie zebranymi kibicami. Na pierwszych dwóch zawodników tradycyjnie nie trzeba było długo czekać. Najszybszy po raz czwarty był Sylwester Lepiarz z czasem 0:33:58. Drugi wynik uzyskał Piotr Jaśtal z klubu LKB Rudnik / AZS UJK Kielce z czasem 0:34:26, a trzeci na mecie zameldował się Piotr Stachurski z Tucząp z czasem 0:39:03. Nagrody wręczono również paniom. Najlepszy czas w Kategorii Kobiet uzyskała Monika Węgrzyn (0:42:01), na drugim stopniu podium uplasowała się Agnieszka Nawrot z Jędrzejowa (0:43:31), a trzecia była Ewa Woś z Rytwian (0:48:07). Najlepsi zawodnicy otrzymali Puchary Nadleśniczego Nadleśnictwa Staszów oraz nagrody finansowe od Nadleśnictwa Staszów. Z roku na rok podnosi się poziom sportowy wydarzenia. Bardzo cieszy wysoka frekwencja biegaczy z terenu gminy Staszów. W tym roku wystartowało ich prawie 40! Pokazuje to jak wielką popularność przez ostatnie 4 lata zyskały biegi w naszym mieście i gminie.

Burmistrz miasta i gminy Staszów, Leszek Kopeć ufundował dla startujących w „dyszce” mieszkańców gminy Staszów, puchary specjalne za najlepszy wynik. Otrzymali je: Małgorzata Gad z Wiśniowej (0:52:17) oraz Patryk Dudzic ze Staszowa (0:40:49). Nagrody dla najszybszych zawodniczek i zawodników IV Golejowskiej Dychy ufundowała również wiceminister Sportu i Turystyki, Anna Krupka. Tradycyjnie wyróżnieni zostali także: Najdokładniejsza i Najdokładniejszy Biegacz IV Golejowskiej DYCHY oraz Senior Golejowskiej DYCHY. Dla wszystkich uczestników organizatorzy przygotowali niespodziankę. Po biegu odbyło się losowanie nagród. Do rozlosowania były m.in. vouchery do Decathlonu ufundowane przez Ośrodek Wypoczynkowy „Lotnik” oraz gadżety od Urzędu Miasta i Gminy w Staszowie.

UMiG Staszów