Strona główna POWIATY Jednostka OSP w Gałkowicach otrzymała urządzenie do zdalnego, radiowego uruchamiania syren alarmowych

Jednostka OSP w Gałkowicach otrzymała urządzenie do zdalnego, radiowego uruchamiania syren alarmowych

Nowoczesny sprzęt służący do wczesnego ostrzegania o zagrożeniach otrzymały dwie świętokrzyskie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Urządzenia przekazał wojewoda Zbigniew KoniuszStacje obiektowe DSP-52BS dostali druhowie z OSP w Gałkowicach w gminie Dwikozy oraz z OSP w Lipie w gminie Ruda Maleniecka. Urządzenie to jest elementem Zintegrowanego Systemu Alarmowania i Ochrony Ludności DSP-50 i jest przeznaczone do zdalnego, radiowego uruchamiania syren alarmowych w ramach działania Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

– Kolejne jednostki dołączają do grona tych, w których nowoczesne systemy elektroniczne wypierają dotychczas stosowane metody. Urządzenia, które dziś przekazujemy to system powiadamiania i przywołania. Jest to o tyle istotne, że pozwala on elektronicznie uruchomić syreny alarmowe w danej jednostce oraz zawiadomić wybrane osoby funkcyjne o zaczynającej się akcji, skracając czas reakcji na zaistniałą sytuację. To dwa pierwsze takie systemy przekazane w tym roku. Zakupy dokonane zostały ze środków urzędu wojewódzkiego. Bardzo się cieszę, że możemy przekazać strażakom ten elektroniczny sprzęt – mówił wojewoda podczas spotkania przed gmachem urzędu wojewódzkiego.

Jednostki OSP, które otrzymują urządzenia DSP, aktywnie uczestniczą zarówno w akcjach ratowniczo-gaśniczych, jak i w działaniach związanych z usuwaniem klęsk żywiołowych oraz innych sytuacjach kryzysowych, niosąc pomoc i wsparcie dla lokalnych społeczności. Przekazanie takich urządzeń pozwoli na skrócenie czasu alarmowania, podnosząc tym samym gotowość operacyjną OSP. Pozwoli również na efektywniejsze wykorzystanie syren alarmowych dla potrzeb systemu wykrywania i alarmowania oraz systemu wczesnego ostrzegania ludności o zagrożeniach.

W 2020 roku Wojewoda Świętokrzyski przekazał 4 urządzenia DSP-52BS oraz 3 syreny elektroniczne. W ciągu ostatnich 5 lat wojewoda przekazał 6 syren elektronicznych typu DSE-600 oraz 38 urządzeń DSP-52BS dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, co w znacznym stopniu przyczyniło się do rozwoju systemu wykrywania i alarmowania na terenie województwa świętokrzyskiego, podnosząc poziom bezpieczeństwa mieszkańców. Koszt jednej stacji DSP-52BS to ok. 6 tys. złotych.

W uroczystości przekazania urządzenia wzięli udział Marek Łukaszek -Wójt Gminy Dwikozy, Piotr Socha – Radny miejscowości Gałkowice oraz przedstawiciele jednostki OSP w Gałkowicach: Dh Krzysztof Łukasiewicz – Prezes OSP w Gałkowicach oraz Dh Igor Przyłucki – Naczelnik OSP w Gałkowicach.

 

www.dwikozy.gmina.pl