Strona główna POWIATY mielecki Jak palić w piecach oszczędnie, wydajnie i ekologicznie

Jak palić w piecach oszczędnie, wydajnie i ekologicznie

Sporym zainteresowaniem mieszkańców naszego miasta, a także mieszkańców powiatu, którzy przybyli na Powiatowy Jarmark Świąteczny, cieszył się pokaz palenia w piecach węglowych „od góry”, który w niedzielę 15 grudnia na płycie Rynku starego miasta zorganizował Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Mielcu.

Pokaz skierowany był głównie do mieszkańców domów jednorodzinnych i miał na celu wyjaśnienie poprzez wykwalifikowanych specjalistów – jak palić w piecach oszczędniej, wydajniej i co najważniejsze bardziej ekologicznie.

To kolejne działanie realizowane w ramach szeroko pojętej edukacji ekologicznej ukierunkowanej na wzrost świadomości mieszkańców w zakresie szkodliwości spalania złego opału czy też odpadów komunalnych.

Choć wiadomo, że niska emisja jest tylko jednym z czynników wpływających na stan powietrza w naszym mieście, to jednak minimalizacja skutków tego zjawiska występującego głównie w sezonie grzewczym jest bardzo potrzebna.

Jednym ze sposobów minimalizacji niskiej emisji jest stosowanie  odpowiednich technik podczas rozpalania kotłów węglowych i właśnie temu zagadnieniu poświęcony był niedzielny pokaz na mieleckim Rynku.

Pokaz przeprowadził Krzysztof Woźniak – przedstawiciel Grupy Zdrowego Oddychania,  a dodatkową, niewątpliwie istotną atrakcją była obecność kominiarzy z Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy, którzy informowali o terminach i konieczności czyszczenia przewodów kominowych oraz propagowali zakup czujników czadu.

Całość pokazu cieszyła się dużym zainteresowaniem, a przedstawiciele CECHU oraz prowadzący pokaz – chętnie udzielali informacji oraz odpowiadali na liczne pytania mieszkańców.

www.mielec.pl