Strona główna POWIATY mielecki Iskry znalazły w Mielcu nowy dom

Iskry znalazły w Mielcu nowy dom

Fundacja „Biało-Czerwone Skrzydła” będzie mieć swoją oficjalną siedzibę w Mielcu. To efekt współpracy jaką organizacja nawiązała z Agencją Rozwoju Regionalnego MARR S.A. z Mielca.

Już na początku 2020 roku przedstawiciele Fundacji i Zarząd MARR podpisali list intencyjny w którym określono kierunki współpracy szczególnie w tematyce kultywowania polskich i mieleckich tradycji lotniczych. Dzięki tej współpracy legendarne samoloty odrzutowe ISKRA „znalazły swój dom” w Mielcu.

Samolot szkoleniowo-treningowy PZL TS-11 ISKRA był produkowany w mieleckich zakładach lotniczych. Został zaprojektowany pod kierunkiem Tadeusza Sołtyka. Jest to pierwsza polska konstrukcja lotnicza z silnikiem odrzutowym. Dzięki Fundacji „Biało Czerwone-Skrzydła” dźwięk silnika odrzutowego ponownie jest słyszalny na mieleckim niebie.

Fundacja „Biało Czerwone-Skrzydła” na mocy porozumienia postanowiła wynająć część pomieszczeń należących do Agencji MARR S.A. Budynek znajduje się obok mieleckiego lotniska przy ul. Lotniskowej 14. W budynku swoją siedzibę ma także mielecki aeroklub. Przedstawiciele fundacji chwalą taką lokalizację. Podkreślają, że mieleckie lotnisko ma doskonałe warunki do hangarowania samolotów, a także pełną infrastrukturę wspierającą m. in. stację paliw. Dla Fundacji ważne jest też sąsiedztwo z „Aeroklubem Mieleckim” i innymi firmami lotniczymi, z którym deklarują pełną współpracę.

Na mocy współpracy jaką nawiązała Agencja MARR S.A. z Fundacją „Biało Czerwone-Skrzydła” – obie instytucje będą pozyskiwać środki na realizacje wspólnych projektów w zakresie organizacji, szkoleń, praktyk, warsztatów i zajęć praktycznych dla młodzieży szkolnej i pracowników firm z branży lotniczej.

Fundacja będzie dążyć do realizacji projektu „Latającego Muzeum Przemysłu Lotniczego z siedzibą w Mielcu. Dzięki projektowi osoby prywatne będą mogły komercyjnie skorzystać z lotu samolotem odrzutowym, a także innymi samolotami, które znajdują się w flocie fundacji.

Dzięki tej inicjatywie w Mielcu powstanie atrakcyjne miejsce w którym będzie można realizować lotnicze inicjatywy i projekty. Fundacja otwiera się także na inne mieleckie organizacje lotnicze. Chce ściśle współpracować z samorządem miasta Mielca.

www.mielec.pl