Strona główna POWIATY I Festiwal Kultury Lasowiackiej za nami

I Festiwal Kultury Lasowiackiej za nami

Za nami pierwszy festiwal spod znaku serca, prezentujący tradycje oraz współczesne oblicza kultury lasowiackiej – EtnoLas. I Festiwal Kultury Lasowiackiej. Etnolas to blisko 50 wydarzeń, ponad 15 lokalizacji i 9 dni, podczas których tematem przewodnim była kultura lasowiacka. 28 sierpnia na Placu Piłsudskiego odbył się finał wydarzenia. W Stalowej Woli nie brakowało tradycyjnej muzyki, tańców, smacznych potraw, czy lasowiackich zwyczajów.

Na Placu Piłsudskiego stanęło blisko 30 stoisk z wyrobami kulinarnymi i rękodziełem Kół Gospodyń Wiejskich, produktami pszczelimi, zielarskimi, porcelaną, witrażami, zabawkami, drewnianym rękodziełem i wiele więcej w wykonaniu twórców z lasowiackich obszarów Podkarpacia.

Nie zabrakło też lasowiackich zabaw dla dzieci, leśnych warsztatów, folkloru w nowoczesnym wydaniu, czy występów zespołów rodem wyjętych z kultury Lasowiaków. Były warsztaty wikliniarskie, zielarskie, przyrodnicze. Chętni mogli dowiedzieć się więcej na temat lasowiackiej mody, czy wziąć udział lekcji tańca. W programie lasowiackiego święta każdy znalazł coś i dla ciała i dla ducha.

Muzyczny akcent zapewniły występy takich zespołów jak: Nadsańska Orkiestra Kameralna wraz z Chórem Dworskim, Lasowiaczki, Górniacy. Gwiazdą wieczoru był Paweł Steczkowski & Teuta Project wraz z Kapelą Kazimierza Marcinka. Na koniec do wspólnej zabawy zaprosił zespół „Lesioki”.

stalowawola.pl