Podczas V Uroczystej Rady Gminy Gorzyce tytuł Honorowego Obywatela Gminy Gorzyce został przyznany Władysławowi Stępniowi, zaś tytuł Zasłużonego dla Gminy Gorzyce otrzymał Józef Grębowiec.
Władysław Stępień od urodzenia zawiązany jest z Wrzawami. Gmina Gorzyce i ziemia tarnobrzeska to jego miejsce na ziemi. Władysław Stępień był uczestnikiem Okrągłego Stołu, był Posłem na Sejm II, III, IV i V kadencji oraz radnym dwóch kadencji Sejmiku Województwa Podkarpackiego.
Jego zasługi dla regionu są nieocenione. Spośród najważniejszych można wymienić m.in. starania o telefonizację, gazyfikację, budowę wodociągów na terenie gminy Gorzyce. Swoją determinacją wykazał się niejednokrotnie – choćby w czasach restrukturyzacji Kopalni Siarki czy Huty Stalowa Wola. Miał też wpływ na proces decyzyjny związany z tworzeniem Jeziora Tarnobrzeskiego. To on przekonał rolników, żeby rozpoczęli starania o nadanie certyfikatu unijnego fasoli wrzawskiej „Piękny Jaś”. Obecnie jego działalność publiczna była skierowana głównie w kierunku bezpieczeństwa powodziowego mieszkańców gminy i regionu.
– W ten skromny sposób chcemy podziękować za całokształt pracy, jaką Władysław Stępień włożył w naszą gminę, ale także region. Ta działalność jest nieoceniona, to dzięki pracy i zaangażowaniu, a przede wszystkim jego uporowi i wytrwałości głos regionu w sprawach ważnych dla mieszkańców był zawsze słyszalny. To dzięki niemu tak wiele udało się wywalczyć dla naszej gminy, ale także mieszkańców ziemi tarnobrzeskiej, którą reprezentował – podkreślał Leszek Surdy, wójt gminy Gorzyce
Słowa podziękowania złożyły również przedstawicielki Stowarzyszenia Razem dla Wrzaw oraz radny powiatowy Paweł Bartoszek i radni gminy Gorzyce, mieszkańcy Wrzaw. – Chcieliśmy przyłączyć się do tych wszystkich dobrych słów, które tutaj padły i podziękować Władysławowi Stępniowi, za przywiązanie do korzeni, za to, że nigdy nie wyrzekł się swojej tożsamości i zawsze podkreślał skąd pochodzi – wspinał Paweł Bartoszek.
Władysław Stępień nie krył wzruszenia, pokrótce przypomniał najważniejsze fakty ze swojej działalności publiczno-społecznej, podkreślał również znaczenie współpracy i tolerancji. – Warto być dla innych i ja się o tym przekonałem. Wszystkie kłótnie i waśnie do niczego dobrego nie prowadzą, tylko zgoda, wzajemne zaufanie i szanowanie poglądów każdego jest podbudową państwa demokratycznego – mówił.
Radni Gminy Gorzyce przyznali również tytuł Zasłużony dla Gminy Gorzyce, nagradzając za długoletnia pracę Józefa Grębowca – byłego sołtysa Orlisk, który funkcję tę pełnił przez 37 lat oraz radnego dwóch kadencji.
– To człowiek, który przez 37 lat zmienił wizerunek miejscowości, w której mieszkał. Mówi się o nim, że zastał Orliska drewniane, a zostawił murowane. To on angażował się w proces telefonizacji, gazyfikacji, czy kanalizacji swojej miejscowości. To on współpracował przy budowie kościoła, remizy i świetlicy oraz przedszkola, wspierał i aktywnie działał w Ochotniczej Straży Pożarnej. Był też orędownikiem budowy mostu łączącego Gorzyce z Orliskami. To za jego kadencji Orliska zmieniły swój status i uzyskały samodzielność terytorialną, stało się to na mocy Uchwały Rady Gminy Gorzyce z dnia 9 lutego 2005 r. – wyliczał prowadzący uroczystą sesję Piotr Duma, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury.
Gratulacje Zasłużonemu dla Gminy Gorzyce złożył wójt Leszek Surdy wraz z zastępcą Lucyną Matyką, przewodniczący rady gminy Gorzyce Krzysztof Maruszak, a w imieniu mieszkańców Orlisk – radny Paweł Słonina.
– Jest mi niezmiernie miło, że docenili Państwo moją pracę na rzecz Orlisk oraz mieszkańców tej miejscowości. Praca z ludźmi i dla ludzi była i jest tym, co przyświecało mi przez cały okres mojej działalności społecznej. Jednak nie stałbym w tym miejscy gdyby nie dobra współpraca z innymi: kolejnymi naczelnikami gminy Gorzyce, a po 1990 r. wójtami, radnymi, pracownikami Urzędu Gminy oraz jednostek mu podległych. Bo właśnie dzięki tej współpracy Orliska stają się coraz piękniejsze, mieszkańcom żyje się coraz lepiej i mogą być dumni ze swojej miejscowości. Cieszę się, że mogłem w tym rozwoju uczestniczyć – mówił Józef Grębowiec.
Honorowi i Zasłużeni dla gminy Gorzyce
21 kwietnia 2017 r. Rada Gminy Gorzyce podjęła Uchwałę nr XXXVI/241/17 w sprawie ustanowienia i określenia zasad przyznawania tytułu „Honorowy Obywatel Gminy Gorzyce” oraz tytułu „Zasłużony dla Gminy Gorzyce”
Na mocy niniejszej uchwały w tym samym roku tytuł Honorowy Obywatel dla Gminy Gorzyce przyznano Panu Janowi Pukowi.
W 2018 roku decyzją rady gminy Gorzyce pośmiertnie tym najwyższym honorem odznaczono byłego wójta gminy Gorzyce – Stanisława Krawca.
W roku 2019 tytuł Zasłużonego dla Gminy Gorzyce otrzymał wieloletni sołtys sołectwa Wrzawy, Pan Marian Kopyto.
Godność tę na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 14 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym przyznano również dwóm zacnym osobom.
Pierwszą osobą w historii Gminy Gorzyce, która otrzymała ten zaszczytny tytuł, był Prezydent Gdańska – śp. Paweł Adamowicz.
W 2014 roku tytuł Honorowego Obywatela Gminy Gorzyce otrzymał również ksiądz dziekan Władysław Drewniak, proboszcz parafii Gorzyce.
Tytuł Honorowy Obywatel Gminy Gorzyce i Zasłużony dla Gminy Gorzyce to najwyższe godności przyznawane tym, którzy w sposób szczególny pracowali i pracują dla dobra naszej Małej Ojczyzny.