Strona główna POWIATY Historyczny konkurs w Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

Historyczny konkurs w Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

Co to jest IPN, co oznacza skrót NKWD, a co WiN – między innymi na takie pytania musieli odpowiadać uczestnicy piątej edycji konkursu wiedzy o żołnierzach wyklętych zorganizowanego przez Zespół Szkół nr 1 w Nowej Dębie.

Na konkurs, który został zorganizowany 1 marca, czyli w Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych,  zgłosiło się 10 dwuosobowych drużyn z dwóch szkół podstawowych w Nowej Dębie i sąsiednich miejscowości takich jak Brzostowa Góra, Spie, Huta Komorowska i Wola Rusinowska. Uczestnikami konkursu historycznej wiedzy byli ósmoklasiści.

– Konkurs wiedzy o żołnierzach wyklętych organizujemy już po raz piąty. Nasza szkoła słynie z organizacji różnego rodzaju konkursów, nie tylko historycznych, ale także z języka polskiego – mówi Marzena Zięba, nauczycielka historii z Zespołu Szkół nr 1 w Nowej Dębie. – Ten konkurs, zawsze cieszy się sporym zainteresowaniem, a co roku jego forma się zmienia. Czasami robimy to w formie „jeden z dziesięciu”, czasami jest to wielki test o żołnierzach wyklętych. W tym roku przystąpiły do niego dwuosobowe zespoły, które ustnie odpowiadały na pytania.

Materiał, który uczniowie mieli opanować podany był w regulaminie konkursu przesłanym do każdej zainteresowanej szkoły. W tej edycji organizatorzy oparli się a trzech postaciach: Hieronimie Dekutowskim, Łukaszu Cieplińskim i Danucie Siedzikównie – ps. „Inka”.

Wśród uczestników konkursu największą wiedzą popisali się uczniowie z SP w Brzostowej Górze, którzy zajęli pierwsze miejsce.  Na drugim miejscu znalazły się uczennice z SP w Spiach – Gabriela Bieleń i Wiktoria Gołąbek. Trzecią lokatę zajęły Aleksandra Skubis i Lidia Rolek z Zespołu Placówek Oświatowych w Nowej Dębie.

Nagrody dla zwycięzców ufundowali Starostwo Powiatowe w Tarnobrzegu i nauczyciele.