Strona główna POWIATY Gmina Staszów dba o ptasich przyjaciół

Gmina Staszów dba o ptasich przyjaciół

Budki lęgowe dla ptaków to miejsca zastępujące im naturalne miejsca gniazdowe, gdzie mogą wychować swoje pisklęta. W całej gminie do tej pory znajdowało się ich 34 . Samorząd dba o dogodne warunki mieszkaniowe dla ptasich przyjaciół, dlatego w ostatnim czasie pojawiło się kolejnych 30 nowych budek lęgowych.

Budki lęgowe dla ptaków to zarazem najprostszy, jak i najskuteczniejszy sposób ich aktywnej ochrony – jest to osłona przed drapieżnikami, a także przed niekorzystnymi czynnikami pogodowymi. Gmina Staszów od lat mocno stawia na ekologię, dlatego magistrat włączył się w akcję pomocy ptasim przyjaciołom i wieszania budek lęgowych, które zostały ufundowane przez Nadleśnictwo Staszów. Do tej pory 6 drewnianych konstrukcji, które znalazły już swoich mieszkańców, pojawiło się między innymi w Parku im. Adama Bienia, przy ulicy Krakowskiej, a także w Sielcu. Dzięki wolontariuszom Bazy Staszowskiego Wolontariatu, którzy realizują projekt pn. „Ochrona ptaków naszej okolicy. Wieszanie budek lęgowych, sadzenie drzew” 22 budki lęgowe znalazły swoje miejsce w Parku Miejskim im. Górników Siarkowych oraz przy 6 szkołach z terenu gminy Staszów, biorących udział w projekcie.

 W naszej gminie nie powinno zabraknąć zwierząt, dlatego warto im stworzyć takie warunki, żeby zechciały zamieszkać wśród zieleni – mówi burmistrz Leszek Kopeć. – Do wychowania młodych ptaki potrzebują spokojnego miejsca, gdzie mogą się skryć. Wieszając w gminie budki lęgowe troszczymy się o naszych ptasich przyjaciół, zapewniając im schronienie – podsumowuje włodarz.

Aby ułatwić ptasim przyjaciołom rozmnażanie, na terenie całej gminy zamontowano kolejnych 30 sztuk budek lęgowych. Zostały one ufundowane przez staszowskiego miłośnika przyrody. Ptasie mieszkania pojawiły się przy ulicy Koszarowej, na terenie parku przy Pałacu Kołłątajów w Wiśniowej, w Parku im. Adama Bienia, przy ulicy Niskiej, a także przy boisku „Wembley”. W akcję wieszania budek włączyły się także szkoły z terenów wiejskich oraz staszowskie przedszkola – nr 3 i nr 8, które otrzymały po dwie ptasie budki i zawiesiły je na terenie swoich placówek.

staszow.pl