Strona główna POWIATY mielecki ERASMUS + w Ekonomiku

ERASMUS + w Ekonomiku

Zakończony niedawno rok 2019 dał 36-ciu  uczniom Ekonomika szansę wyjazdu na staż zagraniczny w ramach projektu unijnego Erasmus +.

Kilkuletnia już tradycja organizowania dla młodzieży ZSE praktyk zawodowych za granicą (od 2013 roku młodzi kształcą się zawodowo w Anglii/Włoszech) tym razem skłoniła koordynatorów projektu Patrycję Osnowską i Marka Dziedzickiego do nawiązania współpracy z nowym partnerem w Maladze w Hiszpanii. Projekt pt. „ Wiedza i praktyka z ekonomii i reklamy  jest zawsze na plusie w Erasmusie” umożliwił dwóm grupom 18 osobowym wyjazd do Malagi oraz do Rimini we Włoszech.

Program Erasmus+ w stu procentach pokrył koszty organizacji i realizacji całości projektu. Trzy tygodnie pobytu każdej z grup w Hiszpanii i Włoszech był dla młodych czasem nie tylko pracy zawodowej, budowania więzi społecznych i poczucia sprawczości ale też został wypełniony wieloma atrakcjami turystycznymi.

Grupa przebywająca w Andaluzji poznała urokliwą Malagę (miejsce narodzin P.Picasso), Rondę ( z kanionem El Tajo) Setenil (Pueblo Biancos), Sewille (z grobowcem Krzysztofa Kolumba), Nerja (z Balkonem Europy) oraz pieszo zdobyła  skałę Gibraltaru (jeden ze słupów Herkulesa/Heraklesa) skąd w odległości 13 km można było obserwować  Afrykę. Nie zabrakło też akcentu patriotycznego- w miejscu katastrofy lotniczej gen. Sikorskiego młodzież uczciła jego pamięć. Nie zabrakło fotografii na tle pomnika z polską flagą  zabraną na wycieczkę przez grupę specjalnie na tę okazję.

Staż „włoski” w dni wolne od pracy umożliwił uczniom dwudniowy pobyt w Rzymie. W niedzielę młodzież uczestniczyła w modlitwie Anioł Pański na placu św. Piotra, samodzielnie wykonała banner z pozdrowieniami dla Papieża Franciszka, a obecność mieleckiej grupy pokazała całej Polsce telewizja TVP 1 emitując program na żywo z Watykanu. Ponadto grupa zakosztowała rejsu po Adriatyku, przemierzyła wszerz i wzdłuż San Marino, Santarcangelo di Romagna, Loreto no i nie obyło się bez pożegnalnego włoskiego wieczoru z pizzą w roli głównej w słynnej we Włoszech restauracji „Bounty”.

Projekt się zakończył ale nadal trwają jego efekty – zdobyte nowe kompetencje językowe, zawodowe i społeczne.

www.powiat-mielecki.pl