Strona główna POWIATY mielecki EkoWalentynki, czyli kochamy recykling

EkoWalentynki, czyli kochamy recykling

Za wyrzucenie elektroodpadów w miejsca do tego nieprzeznaczone grożą wysokie kary pieniężne – do 5 tys. zł. Zamiast tak ryzykować można zaangażować się w akcję „EkoWalentynki” 2020.

Szkolne Koło Wolontariatu Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Dulczy Małej rozpoczęło przygotowania do kolejnej edycji akcji „EkoWalentynki” 2020. Start akcji zaplanowano w dniu zakochanych – 14 lutego, a zakończenie 22 kwietnia – w Dniu Ziemi. Jest to ogólnopolska inicjatywa edukacyjna realizowana od 2010 roku. Jej celem jest promocja selektywnej zbiórki i recyklingu zużytych baterii oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Tak jak w poprzednich edycjach partnerami „EkoWalentynek” są: REMONDIS Electrorecycling Sp. z o.o., Electro-System Organizacja Odzysku SEiE S.A. i ERP Polska Organizacja Odzysku SEiE i Organizacja Odzysku Opakowań S.A. – firmy, dzięki którym każdego roku wzrasta w Polsce poziom odzysku i recyklingu zużytych baterii oraz elektroodpadów.

W „EkoWalentynkach” uczestniczyło do tej pory ponad 1000 lokalnych partnerów, którzy zebrali ponad 10 mln sztuk zużytych baterii. – Pragniemy pokazać, że podczas święta zakochanych na to najwspanialsze uczucie zasługuje również Ziemia. Przypominamy, że codzienna troska o otaczający świat, np. selektywna zbiórka zużytych baterii, jest najlepszym dowodem troski o naszą planetę – mówi Dominik Dobrowolski, pomysłodawca i główny organizator akcji w Polsce.

Dlaczego nie wolno wyrzucać zużytych baterii oraz  zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego łącznie z innymi odpadami? Elektroodpady są źródłem cennych surowców, które można ponownie wykorzystać, oszczędzając jednocześnie naturalne zasoby naszej Ziemi. Zużyty sprzęt  może zawierać np: ołów, kadm, chrom, brom, rtęć, freon; które są niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska! Za wyrzucenie elektroodpadów w miejsca do tego nieprzeznaczone grożą wysokie kary pieniężne – do 5000 zł!

www.radomyslwielki.pl