Strona główna POWIATY Edukacyjny Dzień Seniora w Nowej Dębie

Edukacyjny Dzień Seniora w Nowej Dębie

Jak się nie dać oszukać „na wnuczka”, czy „na hydraulika”, ale też jak korzystać ze świadczeń uzupełniających ZUS przeznaczonych dla seniorów i osób niepełnosprawnych  i jak nie podpisywać niekorzystnych umów – między innymi o tym mówili goście zaproszeni w miniony czwartek, 24 października, na spotkanie informacyjno – edukacyjne z okazji Dnia Seniora w Nowej Dębie.

Na tę konferencję przyjść mógł każdy: nie tylko osoby w wieku 60 + , ale też  opiekunowie i pracownicy instytucji zajmujących się na co dzień pracą z osobami starszymi. Przyjechali więc pracownicy
i podopieczni placówek opiekuńczych z całej okolicy, przyszyli członkowie stowarzyszeń
i organizacji zrzeszających seniorów.

Spotkanie zorganizowali pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Nowej Dębie wspólnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych
w Tarnobrzegu. Współorganizatorem był Samorządowy Ośrodek Kultury. To właśnie
w holu SOK można było skorzystać
z informacji przekazywanej przez pracowników tarnobrzeskiego inspektoratu ZUS, otrzymać ulotki z wieloma zagadnieniami dotyczącymi seniorów i osób niepełnosprawnych, porozmawiać, podzielić się doświadczeniami. Cenne były też spotkania z policjantami, którzy, prócz oficjalnego wykładu, służyli też radą i pomocą podczas rozmów. – Chcemy się nie tylko integrować środowiska seniorów, ale też edukować tak, by osoby starsze
i niepełnosprawne miały poczucie bezpieczeństwa – podkreślała Agnieszka Markowicz, dyrektor DPS w Nowej Dębie. – Świadomość i profilaktyka są bardzo ważne, stąd pomysł na tego rodzaju spotkanie. Na razie pierwsze, ale nie wykluczamy kolejnych.

Gościem spotkania był m. in. starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł, który przyznał, że temat bezpieczeństwa seniorów jest bardzo ważny. – Żyjemy w świecie, w którym dominuje kult młodości – mówił starosta.
– Młodość jest wspaniała, to prawda. Natomiast  w starożytności otaczano kultem ludzi starszych, nestorów, ludzi którzy byli doświadczeni i tę mądrość mogli przekazać innym. Mam nadzieję, że doczekamy czasów, w których, prócz młodych ludzi cenić się będzie seniorów – osoby, którym należy się szacunek i poważanie.

Cała edukacja seniorów, poświęcona nie zawsze łatwym i przyjemnym zagadnieniom, została zakończona bardzo optymistyczne – warsztatami  „Uśmiech i radość to zdrowie”, które  poprowadziła Dorota Michno, trener śmiechoterapii.

Fot. Katarzyna Sobieniewska-Pyłka