Strona główna POWIATY Dzień Św. Patryka w Sandomierzu

Dzień Św. Patryka w Sandomierzu

Sandomierz od kilkunastu lat włącza się w obchody Dnia Św. Patryka – patrona Irlandii. Również w tym roku organizatorzy Sandomierskie Centrum Kultury i Urząd Miejski w Sandomierzu, zaproponowali szereg akcji w iście irlandzkim stylu.

W czwartek 17 marca 2022 r. zaproponowaliśmy Obserwatorom fanpage’a Sandomierskiego Centrum Kultury na Facebooku zabawę-niespodziankę pn. „Zielono mi”. Akcję zainicjowali pracownicy SCK, dzieląc się swoim zdjęciem w zielonych strojach. Użytkownicy Facebooka zostali poproszeni o podzielenie się w komentarzu pod postem swoim zdjęciem z zielonym elementem garderoby, co też chętnie czynili. Tym samym około godz. 15.00 rozstrzygnęliśmy wyniki zabawy. Pięć pierwszych osób, które zechciały się z nami zintegrować i odważyły się podzielić swoim zdjęciem nagrodziliśmy upominkami związanymi z Irlandią i Dniem Św. Patryka, które otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Ambasady Irlandii w Polsce.

Po godzinie 16.00 na profilu Sandomierskiego Centrum Kultury na Facebooku, pojawił się film prezentujący pokaz kulinarny pn. „Irlandzkie smaki”. Gotowaliśmy wspólnie z Panią Danutą Podrazą pod okiem której, na co dzień młodzi adepci sztuki kulinarnej i cukierniczej rozwijają swoje umiejętności w Dworku Koćmierzów (ul. Koćmierzów 33). W filmie instruktorka zaprezentowała jak wykonać dwa dania inspirowane tradycjami kuchni irlandzkiej – zapiekankę irlandzką z mięsem mielonym oraz kruszonkę z jabłkami. Przepis na danie wytrawne został odtworzony dzięki uprzejmości Pana Damiana Skrzypińskiego – właściciela kanału na YouTubie pn. „DAMIAN KUCHNIA OD KUCHNI” https://www.youtube.com/c/DAMIANKUCHNIAODKUCHNI – serdecznie zapraszamy do odwiedzenia kanału Pana Damiana. Przepis na deser został zaczerpnięty z prywatnego zbioru prowadzącej Pani Danuty Podrazy. Serdecznie dziękujemy instruktorom za udostępnienie receptur!

Wśród atrakcji zaplanowanych z okazji Dnia Św. Patryka w Sandomierzu, znalazło się również coś dla fanów dobrego kina. Widzowie „Kina Starówka” mieli okazję obejrzenia filmu pt. „Belfast”- nominowanego m.in. aż w siedmiu kategoriach do Oscara, zdobywcy Złotego Globu 2022 za najlepszy scenariusz – w promocyjnej cenie 10 zł, z czego chętnie skorzystali.

Około godz. 19.00 sandomierski Ratusz ponownie rozbłysł zielonym światłem, tym samym zgodnie z tradycją Sandomierz wziął udział w akcji Global Greening – „zazielenienia” najważniejszych i najbardziej znanych obiektów architektonicznych na całym świecie.

W sobotę 19 marca o godz. 14.00 w Ośrodku Promocji Aktywności kulturalnej entuzjaści tańca i intensywnego treningu wzięli w warsztatach tanecznych pn. „Irish Step Dance”. Warsztaty dla dzieci i młodzieży poprowadziła choreograf Monika Magda, która była zatrudniona w irlandzkim show „Magic of the Dance” jako tancerka. Warsztaty okazały się doskonałym sposobem na integrację dzieci i młodzieży z Ukrainy z podopiecznymi Formacji Tanecznej PARADOX. Młodzi tancerze przez ponad godzinę szlifowali kroki, jakie występują w tańcu irlandzkim: trójki, siódemki i jig. Pracowali również nad prawidłową postawą ciała-wyprostowane plecy, opuszczone wzdłuż ciała ręce. Wszyscy świetnie się bawili w rytm irlandzkiej muzyki. Z lekkością podskakiwali, unosili wysoko kolana i sprawiali wrażenie zawieszonych w powietrzu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w wydarzeniach zorganizowanych z okazji Dnia Św. Patryka w Sandomierzu. Mamy nadzieję, że każdy z Państwa znalazł coś dla siebie. Już dzisiaj zapraszamy do udziału w kolejnych propozycjach Sandomierskiego Centrum Kultury – więcej informacji na naszej stronie internetowej www.esceka.pl oraz fanpage’u SCK na Facebooku: https://www.facebook.com/sandomierskiecentrumkultury.

Patronat honorowy nad wydarzeniami zorganizowanymi z okazji Dnia Św. Patryka w Sandomierzu objęła Emer O’Connell Ambasador Irlandii w Polsce.

sandomierz.eu